Featured

MURÁŇ: Ochranári a energetici začali riešiť problém smrtiacich vedení

RPS WEB MURAN UVOD ENERGIA 01 Tlačová správa RPS, 6.10.2014

Muráň 10. septembra (RPS) – Elektrické vedia v krajine by v budúcnosti už nemali byť tak veľkou hrozbou pre vtáky. Riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) Lucia Deutschová, potvrdila, že sa s energetikmi dohodli na realizácii spoločného projektu Energia v krajine - elektrické vedenia a ochrana prioritných druhov vtákov v územiach Natura 2000. Členovia riadiacej rady projektu, aby sa dohodli na prvých spoločných krokoch v obci Muráň v okrese Revúca.

Prispôsobivosť vtákov na meniace sa prostredie je nespochybniteľná, už aj vzhľadom na to, že na zemi žijú už od čias dinosaurov. Viacero druhov je však v súčasnosti kriticky ohrozených a napriek snahám o ich záchranu často zbytočne hynú po zásahu elektrickým prúdom. "Tento problém má dve základné časti. Jedna je dosadanie vtákov na elektrické stĺpy. Vieme o tom už od roku 1980, no ani po vyše 30 rokoch nepoznáme ideálne riešenie. Ďalšou časťou sú kolízie vtákov s drôtmi. Aj o tomto vieme už dlhší časť, ale podrobnejšie sa tomu začali odborníci venovať v roku 2010 monitorovaním predovšetkým na východnom Slovensku," povedala Deutschová.

Pri riešení problému je pre všetky zainteresované strany mimoriadne dôležitá spolupráca priamo s prevádzkovateľmi smrtiacich zariadení. "Na tomto projekte sa s nami podieľajú aj energetici, pretože ako prevádzkovatelia cítia zodpovednosť za tento problém. Pridala sa k nám Západoslovenská energetika a Východoslovenská energetika a môžem povedať, že k tomu pristupujú veľmi svedomito. Vďaka ich vkladu vieme urobiť podrobnejší a presnejší monitoring, vybrať najvhodnejšie riešenia a zabrániť zbytočným úhynom dravcov. Pre energetikov je zase výhodné to, že nemusia odhadovať, ktoré vedenia je potrebné ošetriť. Môže sa napríklad stať, že zábrany nemusia inštalovať na tridsiatich kilometroch, ale bude stačiť ošetriť len 200 metrov vedení," dodala riaditeľka RPS.

RPS WEB MURAN UVOD ENERGIA 02 Na koncepčných riešenia problematiky úhynu vtákov po kontakte s distribučnými zariadeniami elektrického prúdu sa podieľa Ochrana dravcov na Slovensku, Štátna ochrana prírody, akciové spoločnosti Východoslovenská distribučná, Západoslovenská distribučná a Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Európska komisia podporila projekt prostredníctvom programu Life sumou takmer 1,5 milióna eur. "Spolupráca všetkých troch subjektov, teda podnikateľského prostredia, mimovládnych organizácií a Štátnej ochrany prírody je nevyhnutná, pretože každý je zodpovedný za inú časť agendy a bez toho to nejde. Vzťah energetiky a vtáctva je pre Štátnu ochranu prírody jedna z prioritných vecí, takže takýto projekt vítame a verím, že bude skutočným prínosom pre ochranu prírody," doplnil zoológ Štátnej ochrany prírody Michal Adamec.


Ján Siman, PR expert

Ochrana dravcov na Slovensku - Raptor Protection of Slovakia (RPS), Kuklovská 5, SK-841 04 Bratislava 4, mobil: O2 +421 903 184 516, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., www.dravce.sk

Projektova lista doplnena nadpis FINAL

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd