Featured

Teplé počasie mätie vtáctvo – sovy už vychovávajú mláďatá!

DPP_1743Tlačová správa Bratislava, 10.1.2014

Vo štvrtok 9. januára zažili pracovníci organizácie veľké prekvapenie, keď im telefonoval nálezca dvoch mláďat sovy myšiarky ušatej, vypadnutých z hniezda. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby to nebolo začiatkom januára. Mláďatká sa podarilo zachrániť a odniesť do rehabilitačnej stanice, kde sa o ne postarajú až kým budú pripravené na samostatný život.

„Boli sme touto informáciou pomerne prekvapení, pretože sa jedná o zriedkavý prípad. Hlavné obdobie hniezdenia je v marci – apríli. Keďže mláďatá sú vo veku približne dvoch týždňov, znamená to, že sovy začali hniezdiť už v decembri. Je to naozaj nezvyčajne skoro.“ - hovorí Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), ktorá sa zaoberá ochranou dravých vtákov a sov vo voľnej prírode na Slovensku. Malé sovičky našiel pracovník atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach priamo v areáli, vypadli zo stračieho hniezda na borovici. Myšiarka ušatá si totiž svoje vlastné hniezdo nestavia, ale využíva hniezda iných druhov. Nakoľko mladé sovy vypadli už po druhýkrát, prevzal ich Tibor Šnajdár z rehabilitačnej stanice Havran v Ratnovciach, kde ich umiestnili do inkubátora a kde sa o ne budú aj ďalej odborne starať.

DPP_1744„Za tak skoré hniezdenie nepochybne môže prevládajúce teplé počasie, ale významným faktorom je aj dostupnosť potravy – hlavne myší, v dôsledku chýbajúcej snehovej pokrývky. Počas monitoringu zimujúcich populácií viacerých druhov sme si všimli, že niektoré páry sa už zdržujú na hniezdiskách, orliaky morské napríklad už svoje hniezda upravujú, prebiehajú svadobné lety a obdobie toku. Ľudia si mohli vo svojom okolí všimnúť napríklad spievajúce drozdy, alebo straky zdržujúce sa pri hniezdach. Zdá sa, že jar nás prišla navštíviť počas zimy a vtáky to využili, keďže podmienky na hniezdenie sú dobré. Minulý rok nás, ale predovšetkým hniezdiace vtáctvo, zaskočili extrémne nepriaznivé podmienky v priebehu marca a apríla, ktoré spôsobili celkovo nízku úspešnosť hniezdenia na našom území. Dúfame, že podobný scenár nebude nasledovať aj tento rok.“ – uzatvára Deutschová.

- KONIEC –

V prípade záujmu je možné zabezpečiť návštevu a reportáž z rehabilitačnej stanice v Ratnovciach. Ďalšie informácie: Lucia Deutschová, 0911 219 520

mysiarka_mladatko_foto_archiv_RPS

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd