Sokoly nocujú v Bratislave

Tlačová správa Bratislava, 30.01.2014

Od novembra do marca sa môžeme priamo v centre Bratislavy stretnúť s vzácnym dravcom, sokolom sťahovavým. Kým verejnosť ho možno pozná z kníh rekordov ako najrýchlejšieho letca z ríše vtákov, pre odborníkov je – podobne ako ázijská panda - symbolom ohrozených druhov. Veď len v nedávnej minulosti na Slovensku hniezdil len jediný pár a hrozilo, že z našej prírody vymizne úplne. Aj vďaka rozsiahlym ochranárskym opatreniam sa ich počet zvýšil a v súčasnosti u nás hniezdi viac ako 100 párov.

Napriek druhovému označeniu „sťahovavý“ sú sokoly z našej populácie viac-menej stále. V zimnom období k nám ale prilietajú jedince zo severnej Európy. Najčastejšie sa zdržujú pri vodných nádržiach alebo skládkach odpadu, kde lovia čajky, alebo iné vodné vtáky. Ich pozornosti neujdú ani mestské holuby. Možno práve koncentrácia ľahko dostupnej potravy stála na začiatku prítomnosti sokolov sťahovavých v mestách. Od roku 2005 sa s nimi môžeme pravidelne stretnúť i Bratislave. Podobne ako vo voľnej prírode, i v mestách dávajú prednosť výrazným výškovým dominantám – najčastejšie sa zdržujú na vysokých budovách, komínoch a vežiach.

„Pri poslednom januárovom sčítaní sokolov v Bratislave sme ho zistili na dvoch lokalitách – na výškovej budove J&T pri Slovenskom národnom divadle a na výškovej budove komplexu Incheba. V minulosti pravidelne využívali na odpočinok i budovy na okraji Petržalky, ale aj devínske hradné bralo. Odhadujeme, že v Bratislave zimuje 3 – 5 sokolov sťahovavých,“ informuje Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Pravidelné sčítanie ostáva základnou metódou zisťovania počtu vtákov. Monitorujú sa najmä vodné vtáky – husi, kormorány, volavky, ale i škorce, havrany alebo pinky severské. Výnimkou nie sú ani dravce. Na západnom Slovensku v rámci projektu „Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a Dolného Rakúska“ ornitológovia v zime sčítavajú zimujúce orliaky morské, orly kráľovské, haje červené a kane sivé. Získané dáta slúžia na zistenie vývoja populácií druhov, identifikáciu dôležitých potravných oblastí a elimináciu prípadných hrozieb zo strany človeka.

„V neposlednom rade je pozorovanie hromadne nocujúcich kaní sivých či hají červených pútavým zážitkom, rovnako ako sledovanie vzácneho sokola sťahovavého priamo nad najrušnejším obchodným centrom Bratislavy“ uzatvára Michal Noga.

Kontakt: Mgr. Michal Noga, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0911 339 193

Sokol_stahovavy_-_foto-J.Chavko Sokol_stahovavy_-_Incheba_-_foto-J.Chavko Sokol_stahovavy_-_Petrzalka_-_foto-J.Chavko
Sokol_stahovavy_2-_Incheba_-_foto-J.Chavko Sokol_stahovavy_2-_Petrzalka_-_foto-J.Chavko Sokol_stahovavy_3-_Petrzalka_-_foto-J.Chavko
Sokol_stahovavy_4-_Petrzalka_-_foto-J.Chavko Sokol_stahovavy_5-_Petrzalka_-_foto-J.Chavko Sokol_stahovavy_s_koristou-foto-J.Chavko

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd