Číslo projektu: MČP: 563-2015-01
Hlavný riešiteľ: Tomáš Flajs
Suma požadovaná od RPS: 400 €
Termín a miesto realizácie projektu: február – júl 2015, mapovanie a iné nadväzujúce aktivity budú realizované v rokoch 2016, 2017, CHVÚ Malá Fatra – Krivánska časť, NP Malá Fatra
Predpokladané výstupy: Projekt prispeje k zmapovaniu sov na severných svahoch Krivánskej Malej Fatry, pričom prioritou bude sova dlhochvostá a pôtik kapcavý. V tomto území ešte nebol prevádzaný veľkoplošný jarný monitoring sov, výsledky projektu tak poukážu na hustotu a druhovú pestrosť sov. Mapovanie sov (nielen v severnej časti NP Malá Fatra) bude prebiehať po dobu minimálne 3 rokov. Cieľom je čo najpresnejšie zmapovať výskyt sov v celom NP, spracovaním zvukových nahrávok prispieť k spoznaniu nočných aktivít a hlasových prejavov počas toku. Najdôležitejším obdobím je jar 2015, kedy je potrebné zmapovať väčšinu územia, ďalšie roky mapovania sú potrebné pre kontrolu výskytu druhov a pre doplnenie chýbajúcich údajov.
Čo sme už urobili
Priebeh projektu:
Počas mesiacov apríl a máj sa podarilo zmapovať ďalších cca 40 lokalít (okres MT, ZA, DK) pomocou zvukových nahrávačov či fyzickej návštevy. Veľkou prekážkou na konci marca a v prvé dva aprílové týždne sa ukázalo chladné počasie a silný a intenzívny severný vietor, ktorý úplne znemožňoval hlasový monitoring na vyššie položených lokalitách. Úplné spracovanie získaných údajov bude prebiehať v letných až jesenných mesiacoch. Na základe umiestnenia nahrávačov v horských dolinách Fatry je predpoklad zistenia nových lokalít sovy lesnej, kuvička vrabčieho či pôtika kapcavého.
Vďaka fyzickým návštevám na lokalitách s potvrdeným výskytom sovy dlhochvostej sme zistili, že po silnom ochladení koncom marca a neskorším príchodom jari sa tento druh prestal ozývať a prípadné hlasové prejavy boli minimálne. Prítomnosť tejto sovy nebola zistená už ani na v minulosti potvrdených lokalitách. Preto bude monitoring pokračovať v jesenných mesiacoch a na jar 2016. Ku spracovaniu zvyšku územia NP Malá Fatra ostáva spracovať už len oblasť Domašínskeho meandra a okolie obce Varín a Belá.
Všetky zistené údaje o sovách budú uložené do databázy Aves po spracovaní údajov.
Fotografie z priebehu projektu:
Obr. 1: Lokalita Jánošíkove diery v masíve Rozsutcov.
Obr.2: Bočná dolina vo Vrátnej doline. V území bolo umiestených 8 nahrávačov Olympus DM – 650.
Obr.3: Belská dolina, SZ expozícia s výškou do 900 m n. m.