Malé členské projekty Ochrany dravcov na Slovensku sú určené na podporu aktivít členov organizácie, zameraných na ochranu dravých vtákov a sov vo voľnej prírode. Hlavným partnerom je Západoslovenská energetika, a.s., predovšetkým v rámci programu 3D od ZSE.
V roku 2018 sa o podporu uchádzalo 10 projektov. Výbor RPS odsúhlasil schválenie všetkých projektov, vzhľadom na ich vysokú kvalitu a na to, že celková alokácia nebola prekročená.
Blahoželáme všetkým riešiteľom, prajeme vydarenú sezónu a úspešnú realizáciu naplánovaných aktivít.
Cieľom projektu je zistiť aktuálny stav početnosti a hustoty hniezdnej populácie haje červenej v skúmanom území a sledovať priebeh hniezdenia zistených párov haje červenej. V projekte chceme identifikovať hrozby zo strany hospodárskej a nelegálnej činnosti človeka na obsadených hniezdnych lokalitách a zabezpečiť ochranu hniezdnych biotopov a priebehu hniezdenia jednotlivých párov na obsadených hniezdnych lokalitách.
Primárnym cieľom tohto projektu je záchrana hniezd kaní popolavých v poľnohospodárskych kultúrach,odhadom je počet zachránených hniezd 1 až 4.
Dôležitým cieľom projektu bude komunikácia s poľnohospodárskymi subjektami a spropagovanie témy ochrany kaní popolavých,výstupom projektu bude aj zvýšenie povedomia verejnosti.
V roku 2018 si kladieme za cieľ v obidvoch pohoriach (Malé Karpaty, Biele Karpaty) vykonať najmenej po 2 návštevy smerované do južnej, strednej a severnej časti Malých resp. Bielych Karpát, teda spolu min. 12 návštev. Návštevy budú robené v období najvyššej hlasovej aktivity sov: v čase jarného toku (marec – máj) a v čase jesenného toku (september – október). Na základe výsledkov tohto úvodného monitoringu v roku 2018 budeme v nasledujúcich rokoch smerovať ďalšie monitorovacie úsilie v obidvoch pohoriach do tých oblastí, kde sa nám podarí výskyt týchto druhov potvrdiť.
Cieľom projektu je identifikovať hniezdnu populáciu sokola myšiara v sledovanom území so zameraním na jedince, ktoré boli v predchádzajúcom období označené (najmä farebným krúžkom). Následne chceme určiť, či sa do reprodukcie (sexuálne) resp. hniezdneho procesu (ako helperi) zapájajú mláďatá z predchádzajúcich rokov. Okrem toho budú aj v tejto hniezdnej sezóne zbierané dáta z hniezdnej biológie a fenológie druhu (načasovanie hniezdenia).