Sovy v krajine – textový podklad pre brožúru

X. foto Michal Richter Hlavný riešiteľ: Karol Šotnár

Príspevok od RPS: 400 eur

Miesto realizácie projektu: Prievidza

Aktivity a výstupy:

Vypracovanie podkladov – spracovanie textov a fotografií, pre vydanie brožúry Sovy v krajine, ktoré bude možné využiť aj samostatne, na web stránke RPS.

Z historických a doterajších poznatkov o našich sovách zostaviť zaujímavé čítanie s pútavou fotodokumentáciou ,nielen pre širokú verejnosť , ale aj pre odborné organizácie. Predpokladaný formát A4 a počet strán 8 – 12.

 

Vedecko – populárnou formou brožúrky chceme pozitívne ovplyvniť myslenie ľudí, aby si uvedomili potrebu chrániť sovy a ich životné prostredie v ktorom plnia nezastupiteľnú funkciu vrcholových predátorov a aby tak boli aj naďalej súčasťou našej prírody.

Foto: Michal Richter


Výsledky projektu


Brožúru "Sovy v krajine" nájdete po finalizácii grafickej úpravy tu.

 

Úryvok z brožúry:

Človek a sovy

Už od pradávna sprevádzali sovy človeka na jeho ceste životom. V mnohých ľudských kultúrach im pripisovali nadprirodzené schopnosti a tak vznikali rôzne povery. Bolo to jednak kvôli ich výzoru, veľkej hlave a dopredu obráteným očiam, ale aj tajuplnému nočnému spôsobu života, tichému letu a hrôzostrašným hlasovým prejavom. Napríklad starí Gréci a Rimania verili, že po večernom kriku plamienky začne do troch dní pršať. V Aténach bol kuvik považovaný za najmúdrejšiu sovu. Prostí ľudia boli presvedčení, že sovy putujú s dušami zosnulých. Pri počutí ich hlasov ich spájali s čarodejnicami a bosorkami, ktoré berú na seba ľudskú podobu, pravdepodobne odtiaľ pochádza vedecký názov sov (Strigiformes). Začiatkom 20. storočia zistili drobní roľníci, že sovy chytajú myši a začali ich lákať do svojich príbytkov. V stodolách na štítoch domov a na povalách kostolov im nechávali tzv. sovie okienka. Dnes už vieme, že sovy patria k najinteligentnejším vtákom na svete. Poďme sa pozrieť, ako je to so sovami na Slovensku.

 

V brožúrke nájdete aj tieto fotografie:

 

 

 

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd