Cieľom projektu je zlepšenie podmienok pre hniezdenie sovy obyčajnej (S. aluco), sovy dlhochvostej (S. uralensis), pôtika kapcavého (A. funereus), kuvička vrabčieho (G. passerinum), výrika lesného (O. scops) a kuvika obyčajného (A. noctua) a ďalej zlepšenie stavu poznatkov o týchto druhoch a o ich populáciach.
Hlavný riešiteľ: Zuzana Masárová
Miesto realizácie projektu: stredné Slovensko
Trvanie projektu: 1.2. – 30.9. 2022
Prečo sa projekt realizuje: Intenzívna ťažba v lesnom hospodárstve zapríčiňuje hlavne stratu hniezdneho habitatu lesných druhov sov. Veľké druhy sov čoraz ťažšie nachádzajú vhodné možnosti na hniezdenie ako sú staré stromy s dutinami a suché pahýle. Tak isto sa zužujú možnosti hniezdenia pre pôtika kapcavého, keďže jeho stromy s dutinami po tesárovi sú zväčša v rubnom veku. Po konzultácii s lesníkmi bude zabezpečená lepšia ochrana hniezdnych habitatov pre lesné druhy sov.
Druhá časť projektu je zameraná na získanie poznatkov o distribúcii a denzite populácií výrika lesného a kuvika obyčajného v oblasti stredného Slovenska. Na vybraných lokalitách budú pre tieto druhy osadené búdky.
Aktivity a výstupy
1. Monitoring vybraných druhov sov.
2. Výroba a vyvesovanie búdok, rokovania a spolupráca s lesníkmi pri ochrane hniezdnych biotopov.
Aktuálne dianie
Aktuálne prebieha mapovanie hniezdnych teritórií kuvička vrabčieho na hornom Ponitrí. Venujeme sa aj vyvesovaniu búdok pre lesné druhy sov a konzultujeme s lesníkmi prípadné usmerňovanie prác. Konzultácie sú dôležité z hľadiska nevyrušovania a úspešného vyhniezdenia dravcov a sov hniezdiacich v lese. Taktiež, po dohode o umiestnení búdok do vybraných porastov, majú tieto dlhšiu životnosť, keďže o nich lesníci vedia.
Výsledky projektu
Celkom bolo vyvesených 7 búdok, 5 pre sovu dlhochvostú, 1 pre pôtika kapcavého a 1 pre výrika lesného. Ďalšie dve búdky pre výrika lesného boli preinštalované z dôvodu zaznamenaného vyrušovania počas hniezdenia v minulom roku. Skontrolovaných bolo 22 búdok pre lesné druhy sov. V dvoch prípadoch bolo zaznamenané prerušené hniezdenie. V spolupráci s miestnym lesníkom, pánom Kováčom, boli zabezpečené a vymedzené dve ochranné zóny pri búdkach pre sovu dlhochvostú. Počas monitoringu bolo 500 km2 územia.
Na projekte spolupracovali: Z. Masárová, K. Šotnár, Š. Slížik a J. Mikula
Polobúdka pre sovu dlhochvostú, tzv. "uralku" (foto: Karol Šotnár)
Samec kuvička vrabčieho ukrytý v dutine (foto: Karol Šotnár)
Inštalovaná búdka pre sovu dlhochvostú (foto: K. Šotnár)