Cieľom projektu je vytvorenie nových hniezdnych možností pre plamienku driemavú v oblasti východného Slovenska.
Hlavný riešiteľ: Martin Danilák
Miesto realizácie projektu: okresy Michalovce, Sobrance, Trebišov
Trvanie projektu: február – október 2024
Opis projektu: V rámci projektu budú vyrobené búdky pre plamienku driemavú, ktoré budú následne po dohode s poľnohospodármi umiestnené vo vhodných priestoroch, kde je najvyššia šanca pre hniezdenie plamienky. Takisto budú po inštalácií odovzdané pamätné tabule poľnohospodárom.
Aktivity a výstupy:
1. Kontrola obsadenosti potenciálnych lokalít.
2. Vyvesenie búdok pre plamienku driemavú.
Výsledky
V rámci projektu sme realizovali výrobu búdok pre plamienku driemavú a ich inštaláciu na vhodné lokality. Aj v roku 2024 sme pokračovali v odovzdávaní "ocenení pre poľnohospodárov" v podobe ďakovných tabúľ, za spoluprácu pri ochrane plamienky driemavej.
Okrem inštalácie nových búdok sme vykonali opravu alebo výmenu starých a poškodených plamienkovníkov. Taktiež sme realizovali akustický monitoring za pomoci inštalácie diktafónov, ktoré sme umiestnili k poľnohospodárskym objektom. Na základe analýzy nahrávok sme plamienku driemavú potvrdili na 5 nových lokalitách. Od júla sme vykonávali odchyt plamienky driemavej najmä pri poľnohospodárskych družstvách, kedy sme plamienku driemavú potvrdili na 4 nových lokalitách. Od júla 2024 do konca októbra sme odchytili 32 sov. Kontrolou búdok sme potvrdili 11 dokázaných hniezdení, z toho 9 hniezdení v búdkach. Spolu plamienky vyviedli 31 mláďat, 20 bolo označených ornitologickými krúžkami. Odchytom sme získali jedno spätné hlásenie, kedy sme odchytili tohoročné mláďa 12 km od miesta označenia (krúžkované ako pull. v búdke v PD Senné) pri PD Ostrov po 65 dňoch. Podobný údaj sme zistili v roku 2023, kedy sme mláďa odchytili 17 km od miesta označenia po 6 mesiacoch. Tento rok bol prvým rokom, kedy boli obsadené nové inštalované búdky z roku 2021 a 2022, čo nás utvrdzuje v tom, že je stále potrebné vytvárať vhodné hniezdne možnosti pre daný druh, ktorého početnosť začína pomaly stúpať. Aj napriek snahe o inštaláciu búdok zostáva väčšia plocha Východoslovenskej nížiny stále nepokrytá. Rok 2024 bol čo sa týka hniezdenia plamienky najúspešnejším, počty párov pomaly stúpajú a plamienka začína obsadzovať historické lokality jej výskytu. Výsledky z monitoringu plamienky driemavej sme prezentovali na odbornej konferencii Aplikovaná ornitológia – Zvolen 2024.
Výroba "plamienkovníka" - búdky pre plamienku driemavú (foto: M. Danilák)
Kontrola búdky pre plamienku driemavú (foto: M. Danilák)
Mláďatá plamienky driemavej (foto: M. Danilák)
Búdka v podkroví hospodárskej budovy (foto: M. Danilák)