Tlačové správy r.2012

Smutný koniec sokola s vysielačkou

Slavka_v budkeTlačová správa Bratislava, 20.12.2012

Začiatkom tohto roka informovala organizácia Ochrana dravcov na Slovensku o záchrane slovenského sokola, ktorý bol vďaka vysielačke nájdený v Bulharsku. Tamojší ochranári poskytli sokolovi menom Slávka prvú pomoc a po úspešnej rehabilitácii ju vypustili späť do voľnej prírody. Takmer po roku sa Slávka vrátila na to isté miesto. Bulharskí kolegovia bohužiaľ našli už len vysielačku a zvyšky peria, čo bohužiaľ potvrdilo domnienku, že zahynula.

Satelitná telemetria je významnou metódou monitoringu, ktorá prináša dôležité výsledky. Slávka bola jednou zo štyroch samíc sokola rároha, označených satelitnou vysielačkou v roku 2011 v rámci medzinárodného projektu na ochranu druhu, do ktorého sú zapojené štyri krajiny – Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko.

Nový poľovný zákon predstavuje vážne ohrozenie vzácnych druhov vtáctva

sokol_kobcovity_Stefan_BenkoSlovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko) 
Ochrana dravcov na Slovensku (RPS)

TLAČOVÁ SPRÁVA Bratislava, 18. 10. 2012

Začiatkom októbra bol predstavený a na portáli právnych predpisov zverejnený návrh novelizácie zákona o poľovníctve. Tento návrh vyvolal pobúrenie medzi ochranárskymi združeniami, keďže umožní vyšší tlak na prírodu a povolí niektoré zakázané spôsoby lovu. Niektoré zmeny sú tak zásadné a tak v zjavnom rozpore s európskou legislatívou, že vyvolávajú otázky o skutočnom zámere ich navrhnutia.

Nové prvky na ochranu vtáctva už aj na Slovensku

PN_instalacia_RPS (1)TLAČOVÁ SPRÁVA, Bratislava, 13.9.2012

Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) a Západoslovenská energetika, a.s., (ZSE) spoločne odštartovali ďalšiu etapu aktivít pri riešení problematiky úhynov vtáctva na vedeniach. Počas uplynulej soboty boli na elektrické vedenie pri Piešťanoch nainštalované výstražné prvky na ochranu vtáctva proti nárazom. Tento typ prvkov sa využíva v mnohých krajinách, na Slovensku bol použitý prvýkrát.

Mŕtvy orol na diaľnici

Orol kráľovský foto J.ChavkoTlačová správa Bratislava, 27.7.2012

Na našom území zahynú ročne na cestách tisíce živočíchov. V celej Európe tento počet dosahuje niekoľko miliónov jedincov. Usmrcovanie živočíchov na cestných komunikáciách predstavuje obrovský problém, voči ktorému sú ľudia ľahostajní. Pohľad na cesty lemované mŕtvymi živočíchmi celkom zovšednel.

Vo štvrtok dostala organizácia Ochrana dravcov na Slovensku informáciu o náleze mŕtveho veľkého dravca pri zvodidlách na diaľnici D1 pri Piešťanoch. „Keď som sa dostavili na označené miesto, neveril som vlastným očiam - na okraji diaľnice ležal uhynutý jeden z najvzácnejších dravcov, majestátny orol kráľovský“, hovorí predseda združenia Jozef Chavko.

Zachráneného orla čakal jeho verný druh

Foto_1_Preberanie orla kriklaveho vo voliére Zachrannej stanice Zazriva, autor Miroslav LehockyTlačová správa Bratislava, 23.7.2012

Zaujímavý príbeh vernosti sa odohral v živote jedného páru orlov krikľavých v Chránenom vtáčom území Slovenský Kras.

Koncom mája bol v záhrade rodinného domu v obci Hrušov nájdený jedinec orla krikľavého (Aquila pomarina), ktorý nehybne ležal v tráve ale bol bez viditeľných znakov poranenia. Neďaleko bol iný – zdravý - orol, zrejme jeho druh. Nehybný jedinec bol prechodne umiestnený na Správe Národného parku Slovenský kras v Brzotíne a neskôr prevezený do Rehabilitačnej stanice v Zázrivej. Vďaka starostlivosti a dlhoročným skúsenostiam správcu stanice s rehabilitáciou dravcov aj iných živočíchov, orol v Zázrivej zosilnel a po troch týždňoch bol pripravený na opätovný návrat do prírody.

Úspešná záchrana mláďaťa vzácneho dravca

Tlačová správa Bratislava, 12.7.2012

foto1_haja na povodnej lokalite_Foto Boris MaderičV súčasnom ročnom období majú ornitológovia plné ruky práce. Desiatky mláďat vtákov na začiatku leta opúšťajú hniezda, v ktorých prišli na svet. Práve toto obdobie je najkritickejším v živote vtákov a veľký počet mláďat ho nezvládne.

 

Sledovanie dravcov pokračuje

Tlačová správa Bratislava, 2.7.2012

Od júna roku 2012 pokračuje sledovanie mláďat orlov kráľovských a hají červených v rámci projektu Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a Niederösterreich Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko, ktoré začalo v roku 2011 označením jedného mláďaťa orla s menom Dano a hajou menom Hanka. Vďaka vyššiemu počtu mláďat sme mohli osadiť tento rok štyri vysielačky na nohu mladých orlov. Dve samice a dva samce budú sledované celý nasledujúci rok.

Na Záhorí zahniezdili vzácne sovy

Tlačová správa Bratislava, 15.06.2012

Až dva druhy vzácnych sov zahniezdili tento rok na Záhorí. Najprv ornitológovia objavili dva páry myšiarok močiarnych neďaleko Skalice a pri Moravskom Svätom Jáne, potom zaregistrovali dvoch volajúcich samcov výrika lesného v Prievaloch a Kuchyni. Oba druhy sú najvzácnejšími hniezdiacim druhmi vtákov u nás.

Orol, ktorý prežil zásah elektrickým prúdom, sa vrátil do prírody

vymena-orol-pierka_Topky.sk_2Tlačová správa, Bratislava,11.5.2012

Koncom marca bol pri obci Gomboš, vzdialenej asi 15 km od Košíc, nájdený samec orla kráľovského. Orol nebol schopný lietať, pretože mal obhorené krídla aj chvost, pravdepodobne v dôsledku zásahu elektrickým prúdom. Ak je táto hypotéza správna, prežitie orla možno považovať za zázrak. Existovala iba jediná možnosť, ako vrátiť orla späť do voľnej prírody – ochranári sa rozhodli pre náročný zákrok, ktorý na Slovensku doposiaľ nebol realizovaný. Vo štvrtok 10.5.2012 orla do voľnej prírody vypustil Ing. Jozef Tóth z Východoslovenskej energetiky a.s.

Postrelené dravce bojujú o život

postrelené jedince 008Tlačová správa Bratislava, 27.4.2012

Do rehabilitačnej stanice pre zranené živočíchy v Ratnovciach pri Piešťanoch priviezli sovu myšiarku ušatú a myšiaka lesného so závažným strelným poranením. Oba jedince bojujú o život a ak sa im podarí tento boj vyhrať, pravdepodobne sa už nikdy nevrátia do voľnej prírody.

Slovenskému sokolovi sa zapáčilo pri Prahe

Slavka_pohyb_telemetriaTlačová správa Bratislava, 25.4.2012

Predstavitelia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) boli zvedaví, či sa Slávka – slovenský sokol rároh, označený satelitnou vysielačkou v júni 2011, vráti na jar domov. Počas migrácie z balkánskeho zimoviska sa jej však zapáčilo pri Prahe.

Orly krikľavé prilietajú na Slovensko

Apomarina_boris maderic1Tlačová správa Bratislava, 19.04.2012

S príchodom aprílových dní prilietajú na svoje hniezdiská na Slovensku orly krikľavé, ktoré absolvovali tisíce kilometrov dlhú púť zo zimovísk v južnej Afrike. V tomto roku boli prvé jedince zaznamenané v období od 1.4. do 12.4. v Chránených vtáčích územiach Nízke Tatry, Slanské Vrchy, Volovské vrchy, Tatry, Horná Orava a Laborecká vrchovina. Z našich druhov dravcov práve orly krikľavé prekonávajú počas ťahu najväčšiu vzdialenosť. Satelitnou telemetriou bolo zistené, že počas jarnej a jesennej migrácie dokážu preletieť až 20 000 km!

Najviac sov zimovalo v Kolárove

Tlačová správa Bratislava, 01.03.2012

mysiarka-usata-foto-m-nogaAko v románoch o čarodejníkovi Harry Potterovi od J. K. Rowlingovej sa mohli cítiť obyvatelia 42 obcí na juhozápadnom Slovensku. Ich námestia, cintoríny a záhrady sa stali počas zimy útočiskom pre desiatky sov. Ornitológovia ich spolu za celú zimu narátali takmer šesťsto, pričom najviac, 63, zimovalo v areáli základnej školy v Kolárove. Myšiarky ušaté, ktoré sú počas hniezdneho obdobia pomerne plaché a vyskytujú sa jednotlivo, v zimnom období menia svoje správanie. Prilietajú do bezprostrednej blízkosti ľudí. Prečo je tomu tak, ostáva záhadou i pre ornitológov.

Pre výrov už zima skončila

Tlačová správa Bratislava, 23.02.2012

Hoci ešte na severe Slovenska je bohatá snehová nádielka a mrazy poľavili len v posledných dňoch, pre výrov skalných sa už zima definitívne skončila. Z väčšiny hniezdnych lokalít sa už od konca januára ozývalo húkanie a samičky zniesli vajcia ešte v čase, keď nočná teplota klesala hlboko pod bod mrazu.

„Húkaním výra sa pre mnohých ornitológov začína hniezdna sezóna, obdobie, kedy sa najintenzívnejšie venujú pozorovaniu, výskumu a ochrane vtáctva. Hoci si väčšina ľudí spája príchod jari s prvou lastovičkou, v skutočnosti ten, kto pre nás oznamuje koniec zimy, je výr skalný“ hovorí Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Sledované dravce zo Záhoria opäť objavené

Tlačová správa, Bratislava, 08.02.2012

Dve mláďatá vzácnych druhov dravcov, orla kráľovského a haje červenej, ktoré dostali malú rádiovú vysielačku na nohu sa po dvoch mesiacoch znova našli. Po strate kontaktu s hajou Hankou a neskôr i s orlom Danom koncom októbra (resp. novembra) boli oba úspešne dohľadané.

Najskôr bola začiatkom januára pozorovaná a odfotená haja Hanka v Rakúsku pri obci Deutsch Jahrndorf neďaleko Bratislavy. O pár dní neskôr bola za pomoci českých kolegov objavená v oblasti sútoku rieky Moravy a Dyje. V tejto oblasti sa zdržovala i predtým ako sa stratila.

Prilieta najväčší i najmenší

Tlačová správa, Bratislava, 31.01.2012

Ornitológovia si ani v zimnom období neoddýchnu. Sťahovavé druhy vtáctva, ktoré naše územie na jeseň opustili, nahradili zimní hostia zo severu a severovýchodu Európy. Asi najnápadnejšie sú tisícové kŕdle havranov a kaviek, ktoré mnohí ľudia mylne označujú za „vrany“. Na nezamŕzajúcich vodných tokoch sa objavujú severské druhy kačíc, husí a iných vodných vtákov. No v ornitologických zápisníkoch sa týchto chladných mesiacoch objavujú i nové druhy dravcov a sov.

Ornitológovia budú cez víkend sčítavať orly

Tlačová správa Bratislava, 13.1.2012

Počas nasledujúceho víkendu budú členovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) už tradične monitorovať výskyt všetkých druhov orlov na celom území krajiny. Akcia prebieha paralelne so sčítaním orlov v Maďarsku a jej cieľom je získať cenné informácie o veľkosti a distribúcii zimujúcej populácie na území oboch krajín.

„Akciu organizujeme každý rok. Zapojí sa do nej vyše 50 mapovateľov v rámci celého Slovenska. Vďaka koordinovanému sledovaniu orlov získame informácie o tom, koľko sa ich na našom území v tomto období roka vyskytuje a kde sa zdržiavajú.“ – informuje Jozef Chavko z RPS a pokračuje: „Tieto výsledky potom porovnáme s výsledkami zo susedných krajín – Rakúskom, kde sa s čítanie uskutočnilo minulý víkend a Maďarskom, kde bude sčítanie prebiehať súbežne s našim. Poznatky sú dôležité okrem iného pre poznanie trendu vývoja populácii jednotlivých druhov.“

Z najvzácnejších druhov možno spomenúť orliaka morského, ktorý na Slovensku hniezdi len v počte 4 – 6 párov, no v zimnom období môžeme na zhromaždiskách pozorovať niekoľko desiatok jedincov. Orliak morský je zároveň našim najväčším druhom dravca. Ďalší druh, orol kráľovský, sa v zimnom období presúva z hniezdisk v predhoriach do nížin, kde nachádza viac potravy. Okrem týchto druhov na našom území hniezdi ešte orol skalný a orol krikľavý.

- KONIEC -

Ďalšie informácie: Jozef Chavko, 0903 768 394

Achrysaetos_KarolSotnar1 Achrysaetos_KarolSotnar8

Aheliaca_JozefChavko2

Halbicilla_JozefChavko5i

Aheliaca_JozefChavko3 Halbicilla_JozefChavko1

 

Bulharskí ornitológovia zachránili život vzácnemu sokolovi zo Slovenska

Tlačová správa Bratislava, 4.1.2012

Slavka 1Slovenský sokol rároh menom Slávka, ktorý bol označený satelitnou vysielačkou v júni 2011, takmer zahynul v centrálnom Bulharsku. Vďaka odbornému zásahu miestnych ornitológov sa Slávku podarilo zachrániť a po poskytnutí potrebnej starostlivosti opätovne vypustiť na slobodu.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd