nase sk dravce2

nase sk sovy2

Devínska hradná skala v noci ožíva

Tlačová správa Bratislava, 17.marca 2017 Vyr skalny Harvancik1
Devínska hradná skala určite patrí medzi najvýznamnejšie kultúrno-historické miesta Slovenska. Pre krásny výhľad na sútok Moravy a Dunaja a príjemné prírodné prostredie neďaleko centra Bratislavy je tiež obľúbeným miestom krátkych rodinných výletov.

„V zimnom období tu občas však vídať i ornitológov, ktorí sústredene ďalekohľadmi hľadia na skalné bralo. Predmetom ich záujmu je drobný vtáčik – murárik červenokrídly, ktorý tu pravidelne zimuje. Patrí medzi najvzácnejšie vtáky Slovenska a v zime ho sem chodia pozorovať ornitológovia zo širokého okolia. Túto jar si devínska hradná skala pripravila ešte jednu zaujímavosť. Ak sem zavítate za súmraku alebo v noci, môžete z bezprostrednej blízkosti počúvať hlas našej najväčšej sovy, výra skalného. Samec si húkaním vymedzuje teritórium a jeho hlboké „u-huuu“ počuť za tichej noci až do vzdialenosti 2 kilometrov. Niekedy vie byť veľmi vytrvalý a ozve sa až 900 krát za noc. Samička v tomto období už zohrieva násadu – jedno až štyri vajíčka, z ktorých sa po mesiaci vyliahnu mláďatá,“ hovorí Michal Noga z Ochrany dravcov na Slovensku.


"V minulosti to výry nemali ľahké, ako vrcholoví predátori boli prenasledovaní človekom. Mláďatá boli vyberané z hniezd a využívali sa na „výrovkách“ – poľovačkách, pri ktorých strieľali dravé vtáky, ktoré útočili na priviazaného výra. Našťastie, tieto praktiky sú už dávno zakázané a výr je celoročne chránený. Niektoré hniezdne lokality zanikajú pre zvyšujúci sa tlak turistických alebo športových aktivít, ale výr si na blízkosť ľudí dokáže zvyknúť – o čom svedčí i jeho pravidelné hniezdenie na Devínskej Kobyle a súčasný výskyt na devínskom hradnom brale,“ dopĺňa l Noga.


„Na Slovensku hniezdi 10 druhov sov, ale len dve – sova obyčajná a myšiarka ušatá - sú bežnejšie. Tento rok v rámci projektu „Spoločný monitoring lesných druhov sov“ začíname s programom, ktorý by mal priniesť odpovede na otázky o zmenách v početnosti jednotlivých druhov. Našim cieľom je nastaviť terénnu prácu tak, aby sa ho mohli zúčastniť nielen profesionálni ornitológovia, ale i širšia verejnosť. Vďaka podpore Visegradskeho fondu sa rovnaké aktivity budú realizovať na Slovensku i v Českej republike,“ hovorí Vladimír Nemček, koordinátor projektu.


Ešte približne mesiac bude možné počas tichých bezveterných nocí počúvať v skalných oblastiach a kameňolomoch húkanie výra. A dúfajme, že naďalej aj na Devíne.

 

Pre ďalšie informácie kontaktujte: Michal Noga, 0911 339 193, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., Vladimír Nemček, 0910 971 960, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Tlačové správy r.2017

Copyright © 2015. All Rights Reserved.