Featured

Sokoly červenonohé leteli na zimoviská aj cez Francúzsko

Tlačová správa Bratislava, 17. októbra 2017 Lucky Francuzsko SRW
Nad našimi hlavami sa ešte stále odohráva fenomenálne divadlo jesenného vtáčieho sťahovania. Teplé dni sú vhodné na sledovanie kŕdľov žeriavov, havranov, či pinkovitých vtákov. Krajinu križujú zo severu na juh. Naopak, pre mnoho druhov je migrácia naším územím už minulosťou – ich púť pokračuje na africkom kontinente. Týka sa to aj sokola červenonohého, ktorého migráciu sme do minulého týždňa sledovali i prostredníctvom medzinárodného sčítania na nocoviskách. Jeden zo sokolov prekvapil odborníkov trasou, akú si vybral, pretože letel cez Francúzsko. Dostal meno Lucky a vďaka cennému poznatku sa stal celebritou.

 

„Lucky je jedným zo 41 mláďat, ktoré boli na západnom Slovensku ešte v júli označené špeciálnym farebným krúžkom. V polovici septembra nás prekvapila správa od francúzskych kolegov. Mladého sokola odfotili neďaleko Marseille. Zo Slovenska sa sem dostal asi za 20 dní. Je to dôkaz, že hoci drvivá väčšina vtákov migruje do Afriky juhovýchodným smerom, časť jedincov zo stredoeurópskej populácie si predsa len vyberá juhozápadný smer, cez Francúzsku riviéru a Pyrenejský polostrov. Pre tunajšiu populáciu je to úplne nový a nesmierne dôležitý poznatok, Lucky sa stal celebritou,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku a dodáva: „Okrem farebných krúžkov sú metódou na zistenie pohybu vtáctva i satelitné vysielačky. Tie ukazujú, že sokolíky majú rôzne migračné tempo. Kým niektoré iba prekonali Saharu, iné sú už v Angole. Tomuto vzácnemu druhu sa môžeme venovať aj vďaka podpore Európskej únie a programu LIFE.“

 

„Tento rok sme sa už štvrtýkrát zapojili do medzinárodného sčítania sokolov červenonohých na miestach, kadiaľ migrujú, alebo kde na svojej ceste do Afriky odpočívajú. Od druhej polovice augusta sme sa tak počas siedmych týždňov pridali k Maďarsku, Srbsku a Rumunsku. Vo všetkých krajinách bolo tento rok výrazne menej pozorovaní, ako po minulé roky, na Slovensku dokonca o viac než polovicu oproti predošlým dvom rokom. Bez sokolov ostali známe trasy na Považí, oveľa nižší bol tiež ich výskyt na Turci. Je to zaujímavé, pretože sme sa tešili z mimoriadne úspešnej hniezdnej sezóny (15 párov vyviedlo 41 mláďat). Príčinou môže byť aj počasie. Polovica septembra bola typická dažďami. To urýchlilo migráciu v Karpatskej kotline, pričom minulé roky tu sokoly trávili dlhší čas. Odtiaľto letia cez Balkán a Blízky východ do Afriky,“ uzatvára Slobodník.

 

Pre ďalšie informácie kontaktujte: Roman Slobodník, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0907 026 107

 

Populáciu tohto vzácneho druhu môžeme na Slovensku chrániť aj vďaka projektu  LIFE11 NAT/HU/000926 Ochrana sokola červenonohého v Karpatskej kotline, o ktorom sa dozviete viac na webovej stráne www.falcoproject.eu.


Projekt bol podporený Európskou úniou v rámci programu LIFE a významnou mierou prispieva k zlepšeniu podmienok kritériových druhov vtákov v územiach siete Natura 2000.

 

 

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd