nase sk dravce2

nase sk sovy2

Radosť po 10 rokoch – ohrozené kane vychovali v obilí 10 mláďat

Tlačová správa 21.8.2017, Bratislava Posledne mlada lieta Noga
Celý mesiac sa na jedno nenápadné pole pri Chtelnici upriamili nádeje a očakávania ornitológov. Pšeničný lán totiž ukrýval až štyri hniezda vzácnych dravcov, kaní popolavých. Išlo o najväčší počet hniezdiacich párov na jednej lokalite od roku 2006. V polovici augusta už bolo jasné, že dobrá vec sa podarila – nad lokalitou poletovalo všetkých 10 mláďat.

 


„Pre ochranu kaní popolavých sú kľúčové dve veci – včasné dohľadanie hniezda a ústretovosť užívateľa pozemku, na ktorom sa nachádza. V tomto prípade boli hniezda zamerané za pomoci ornitológov z Trnavy a pracovníkov Štátnej ochrany prírody. V čase nálezu sa mláďatá práve liahli a tak sme vedeli, že potrvá mesiac, kým budú lietať. Preto naše ďalšie kroky viedli ihneď do poľnohospodárskeho družstva v Chtelnici,“ vysvetľuje Michal Noga z Ochrany dravcov na Slovensku.


„Hoci som sa počas svojej praxe osobne nestretol s odmietavým postojom poľnohospodárov, mimoriadne ústretový prístup zamestnantcov družstva v Chtelnici bol pre mňa príjemným prekvapením. Bez problémov akceptovali naše vstupy do obilného poľa, stavbu oplôtkov a konzultovali s nami všetky činnosti, ktoré by mohli mláďatá ohroziť. Najväčšou pomocou bolo ponechanie nepokosenej plochy obilia okolo každého dohľadaného hniezda. Kane tak nerušene vo výchove mláďat pokračovali a pár dní po nedávnom dosiahnutí letuschopnosti i najmladšieho z nich mohli kombajny obilie pokosiť i tu,“ objasňuje Noga.


„Hoci monitoring a záchranu hniezd kaní robíme predovšetkým preto, že nás táto práca baví a napĺňa, je zrejmé, že s finančnou podporou toho dokážeme viac. Tento rok nás podporila Západoslovenská energetika a. s. v rámci programu 3D od ZSE – Dávame Domov Dravcom. Prirodzene, najkrajšou odmenou za naše snaženie bolo 10 vyvedených mláďat – spolu s rodičmi to je 18 krásnych dravcov v povetrí. Dúfame, že sa časť mláďat na budúci rok do okolia Chtelnice vráti a ich ochrana opäť spojí ornitológov s poľnohospodármi," uzatvára Noga.


Pre ďalšie informácie kontaktujte: Michal Noga, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0911 339 193


Doplňujúce informácie:
Na Slovensku sa vyskytujú štyri druhy kaní – kaňa močiarna, kaňa popolavá, kaňa sivá a kaňa stepná. Hniezdia len prvé dva druhy. Kým kaňa močiarna si hniezdo stavia prevažne v tŕstí a na Slovensku hniezdi asi 500 – 650 párov, kaňa popolavá vzácne hniezdi priamo v obilných poliach a je mimoriadne vzácna – ročne dohľadáme 2 – 10 hniezd. Bez pomoci človeka by tieto hniezda boli zničené pri žatevných prácach, ktoré na poliach prebiehajú skôr, než sú mláďatá schopné lietať.

 

 

Tlačové správy r.2017

Copyright © 2015. All Rights Reserved.