Featured

Pozorovanie vtáctva má pozitívny vplyv na naše mentálne zdravie

Tlačová správa Bratislava, 11. mája 2017  vcelarik JozefChavko
Ak žijete v blízkosti kríkov, stromov a iných miest atraktívnych pre vtáky, tešíte sa pravdepodobne výbornému mentálnemu zdraviu. Vedci z univerzity v anglickom meste Exeter zverejnili prieskum, podľa ktorého má pobyt na čerstvom vzduchu, navyše obohatený o pozorovanie vtáctva, blahodarný vplyv na ľudskú psychiku. Pozitívnu energiu môže verejnosť načerpať už najbližšiu sobotu, 13. mája. Ochrana dravcov na Slovensku, v spolupráci so Západoslovenskou energetikou, a.s. organizujú exkurziu, ktorej trasa povedie z Devínskej Novej Vsi do Devína.

 

„Druhá májová sobota je Medzinárodným dňom sťahovavého vtáctva. Pri tejto príležitosti organizujeme každoročne exkurziu pre verejnosť. Pozitívny vplyv pozorovania operencov na ľudské zdravie potvrdil aj výskumný tím vedcov, preto pozývame všetkých záujemcov už túto sobotu, 13. mája, aby sa k nám pridali. Stretneme sa o 9:30 pri Sandbergu,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

 

Podujatím upozorňuje Ochrana dravcov na Slovensku na potrebu zlepšovať podmienky pre život druhov, ktoré u nás hniezdia, zimujú, alebo pre ktoré je Slovensko len dočasným miestom odpočinku počas migrácie. „Fenomén vtáčieho putovania je obdivuhodný. Vtáky prekonávajú na svojej púti nezriedka tisíce kilometrov, je to pre ne energeticky náročné a musia čeliť mnohým nástrahám. Bohužiaľ sú územia, kde sa na operence dokonca strieľa (Malta, Cyprus, Libanon, Sýria). Najčastejším dôvodom je zvrhlé potešenie. Záchrana každého jedinca, ktorý u nás nájde vhodné podmienky, môže byť dôležitá pre celý druh,“ informuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

 

„S pomocou ZSE vytvárame na západnom Slovensku pre vtáky také podmienky, aby ich lety a pristátia boli bezpečné. Ide najmä o inštaláciu špeciálnych prvkov na stĺpy a drôty elektrických vedení. Tie ochránia vtáctvo pred zásahom elektrickým prúdom i pred nárazmi do vedení. Dnes je takto ekologizovaná viac ako tretina všetkých vedení na západe krajiny. Aktuálnym projektom je LIFE Energia, ktorý rieši koncept prevencie kolízií vtáctva s vedeniami vôbec prvýkrát na Slovensku,“ uzatvára Deutschová.

 

Sobotná vychádzka je zaujímavá možnosťou pozorovania viacerých druhov dravcov, ktoré prelietajú ponad Devínsku Kobylu. Zo svojich zimovísk sem už prileteli i exoticky sfarbené včeláriky. Záverečnou zastávkou je Devínske hradné bralo, kde tento rok húkala naša najväčšia sova – výr skalný. Vítané sú aj rodiny s deťmi, skupiny nad 5 osôb sa musia prihlásiť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Detailné informácie sú zverejnené v tomto článku.


Doplňujúce informácie:
• Exkurzia je bezplatná vďaka programu 3D od ZSE, ktorý je určený na podporu ochrany dravcov a sov vo voľnej prírode na západnom Slovensku.
• Skupina ZSE sa v minulosti podieľala na realizácii viacerých projektov LIFE. Ide o finančný nástroj Európskej komisie, významný pre realizáciu aktivít na ochranu prírody. Exkurziou si zároveň pripomíname aj 25. výročie tohto nástroja, ktorý podporil i projekt LIFE Energia.

 

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd