nase sk dravce2

nase sk sovy2

r.2020

Tlačové správy r. 2020

Zábavná pyrotechnika môže byť nebezpečná pre ľudí aj prírodu

Vtaky a ohnostrojeOhlušujúce výbuchy, svetelné záblesky, dym. Novoročný ohňostroj je nevyhnutnou súčasťou osláv pre mnohých ľudí.  Málokto sa však zamyslí nad tým, aké dôsledky má pyrotechnika na malé deti či zvieratá v našich domácnostiach a v prírode. Zvukový efekt ohňostroja dosahuje hodnotu až 150 decibelov. A potom ticho. Vystrašené zvieratá doslova utečú z oblastí, kde sa predtým zdržiavali. Dobrým príkladom sú kŕmidlá.

Čítať ďalej...

Stromy v mestách a obciach zdobia stovky myšiarok ušatých

mysiarka usata Michal Richter dravceskNamiesto svetielok sovy – aj takúto ozdobu môžu obdivovať niektorí ľudia na stromoch priamo vo svojich záhradách, prípadne v areáli cintorínov, parkov a iných plôch, kde sa zapáči myšiarkam ušatým. Tie sa každoročne, od jesene do jari, zhromažďujú a spoločne oddychujú na stromoch. Ako prvé vás upútajú ich veľké, oranžové oči. Keď vás zazrie, narovná sa a na hlave vztýči pierka, ktoré vyzerajú ako ušká. Buďte opatrní, lebo ak sa priblížite príliš, sovy odletia.

Čítať ďalej...

Bezpečnejšie elektrické vedenia pozdĺž Dunaja zachránia tisíce vtákov

prelety vtakov v okoli vedeni skorceMedzi najväčšie hrozby pre voľne žijúce vtáctvo patria zásahy elektrickým prúdom a nárazy do elektrických vedení. Práve na tieto rizikové faktory je zameraný projekt LIFE Danube Free Sky, ktorý predstavuje jedinečný príklad širokej medzinárodnej spolupráce pozdĺž jedného z najdôležitejších migračných koridorov, miesta odpočinku i zimovania mnohých druhov vtákov v Európe - rieky Dunaj.

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.