Tlačové správy r. 2020

Featured

Zábavná pyrotechnika môže byť nebezpečná pre ľudí aj prírodu

Vtaky a ohnostrojeOhlušujúce výbuchy, svetelné záblesky, dym. Novoročný ohňostroj je nevyhnutnou súčasťou osláv pre mnohých ľudí.  Málokto sa však zamyslí nad tým, aké dôsledky má pyrotechnika na malé deti či zvieratá v našich domácnostiach a v prírode. Zvukový efekt ohňostroja dosahuje hodnotu až 150 decibelov. A potom ticho. Vystrašené zvieratá doslova utečú z oblastí, kde sa predtým zdržiavali. Dobrým príkladom sú kŕmidlá.

Featured

Stromy v mestách a obciach zdobia stovky myšiarok ušatých

mysiarka usata Michal Richter dravceskNamiesto svetielok sovy – aj takúto ozdobu môžu obdivovať niektorí ľudia na stromoch priamo vo svojich záhradách, prípadne v areáli cintorínov, parkov a iných plôch, kde sa zapáči myšiarkam ušatým. Tie sa každoročne, od jesene do jari, zhromažďujú a spoločne oddychujú na stromoch. Ako prvé vás upútajú ich veľké, oranžové oči. Keď vás zazrie, narovná sa a na hlave vztýči pierka, ktoré vyzerajú ako ušká. Buďte opatrní, lebo ak sa priblížite príliš, sovy odletia.

Featured

Ako pomôcť vtáctvu a spríjemniť si vianočný lockdown

Prikrmovanie Gabor Furi dravce.sk stehlik zelenyAko pomôcť vtáctvu a spríjemniť si vianočný lockdown? Napríklad tým, že vytvoríme potravné zdroje, a tak operence prilákame bližšie k nám. Stačí dodržať niekoľko zásad, aby bola naša pomoc správna a účinná.

Featured

Bezpečnejšie elektrické vedenia pozdĺž Dunaja zachránia tisíce vtákov

prelety vtakov v okoli vedeni skorceMedzi najväčšie hrozby pre voľne žijúce vtáctvo patria zásahy elektrickým prúdom a nárazy do elektrických vedení. Práve na tieto rizikové faktory je zameraný projekt LIFE Danube Free Sky, ktorý predstavuje jedinečný príklad širokej medzinárodnej spolupráce pozdĺž jedného z najdôležitejších migračných koridorov, miesta odpočinku i zimovania mnohých druhov vtákov v Európe - rieky Dunaj.

Featured

Neskoré hniezdenie plamienky driemavej - mláďatá vyletia až v polovici novembra

dospela plamienka dravce.sk S.Harvancik 550Plamienka driemavá je v súčasnosti najvzácnejšou a najviac ohrozenou sovou, aká u nás hniezdi. Ornitológovia prišli na kontrolu posledného tohoročného, ešte hniezdiaceho páru s malými očakávaniami. Daždivé obdobie v predošlých dňoch bolo totiž veľkým rizikom, ktoré mohlo spôsobiť vytopenie polí s kľúčovou korisťou.

Featured

Za nižší počet mláďat najvzácnejšieho sokola môže menej potravy

sokol cervenonohy samica JChavko dravce.skSokol červenonohý je najvzácnejším druhom sokola, aký hniezdi na území Slovenska. Po tom, ako sa jeho populácia v roku 2012 ocitla na hranici vyhynutia (žiadne potvrdené hniezdenie), sa odborníkom podarilo zabrániť najhoršiemu. Počet hniezdiacich párov tohto zaujímavého a atraktívneho dravca začal postupne rásť.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd