r.2020
Tlačové správy r. 2020
Zábavná pyrotechnika môže byť nebezpečná pre ľudí aj prírodu
Ohlušujúce výbuchy, svetelné záblesky, dym. Novoročný ohňostroj je nevyhnutnou súčasťou osláv pre mnohých ľudí. Málokto sa však zamyslí nad tým, aké dôsledky má pyrotechnika na malé deti či zvieratá v našich domácnostiach a v prírode. Zvukový efekt ohňostroja dosahuje hodnotu až 150 decibelov. A potom ticho. Vystrašené zvieratá doslova utečú z oblastí, kde sa predtým zdržiavali. Dobrým príkladom sú kŕmidlá.
Stromy v mestách a obciach zdobia stovky myšiarok ušatých
Namiesto svetielok sovy – aj takúto ozdobu môžu obdivovať niektorí ľudia na stromoch priamo vo svojich záhradách, prípadne v areáli cintorínov, parkov a iných plôch, kde sa zapáči myšiarkam ušatým. Tie sa každoročne, od jesene do jari, zhromažďujú a spoločne oddychujú na stromoch. Ako prvé vás upútajú ich veľké, oranžové oči. Keď vás zazrie, narovná sa a na hlave vztýči pierka, ktoré vyzerajú ako ušká. Buďte opatrní, lebo ak sa priblížite príliš, sovy odletia.
Ako pomôcť vtáctvu a spríjemniť si vianočný lockdown
Ako pomôcť vtáctvu a spríjemniť si vianočný lockdown? Napríklad tým, že vytvoríme potravné zdroje, a tak operence prilákame bližšie k nám. Stačí dodržať niekoľko zásad, aby bola naša pomoc správna a účinná.
Bezpečnejšie elektrické vedenia pozdĺž Dunaja zachránia tisíce vtákov
Medzi najväčšie hrozby pre voľne žijúce vtáctvo patria zásahy elektrickým prúdom a nárazy do elektrických vedení. Práve na tieto rizikové faktory je zameraný projekt LIFE Danube Free Sky, ktorý predstavuje jedinečný príklad širokej medzinárodnej spolupráce pozdĺž jedného z najdôležitejších migračných koridorov, miesta odpočinku i zimovania mnohých druhov vtákov v Európe - rieky Dunaj.