Tlačové správy r.2016

Featured

„Zábavná pyrotechnika“ nie je zábavná pre zvieratá

Tlačová správa Bratislava, 29. decembra 2016 ohnostroj
Ľudia vo svojich domácnostiach alebo na dvoroch chovajú psy, mačky, papagáje, poštové holuby, škrečky a mnoho iných druhov. Pre všetky tieto zvieratá sú každoročné explózie, spojené s oslavami príchodu nového roka, veľkým stresom a záťažou. Trpia aj živočíchy vo voľnej prírode. V minulosti sa objavilo niekoľko prípadov, kedy pri používaní pyrotechniky došlo k úhynu vtáctva - niekedy sa jednalo aj o kŕdeľ desiatok či dokonca stoviek jedincov. Odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku preto vytvorili pravidlá, aby ľudia mohli oslavovať koniec roka ohľaduplne, aj voči zvieratám.

Featured

Stromy pre krajinu

Tlačová správa Bratislava, 23.decembra 2016 Emberiza citrinella
Príchod vianočných sviatkov sa pre mnohých z nás spája i so zaobstaraním vianočného stromčeka. A ako stromy z krajiny z dôvodu ich dopytu miznú, organizácia Ochrana dravcov na Slovensku v spolupráci s poľnohospodárskym družstvom Sokolce pripravili vianočný darček pre krajinu v podobe výsadby nových stromov. Celkovo päť desiatok stromčekov tak našlo svoje nové miesto v poľnohospodárskej krajine juhozápadného Slovenska.

Featured

Stovky zvierat strávia Vianoce v záchranných staniciach

Tlačová správa, Bratislava, 20. decembra 2016 IMG 0972

Na Slovensku je registrovaných viac ako 30 špeciálnych zariadení, ktorých úlohou je starostlivosť o zranené či opustené zvieratá. Patrí sem i záchranná stanica Havran v Ratnovciach pri Piešťanoch. Prevádzkuje ju Tibor Šnajdár s manželkou Jankou. Profesionálnu opateru zvieracím pacientom poskytujú už viac ako 15 rokov. V záchrannej stanici Havran sa za jeden rok vystrieda aj 300 zvierat. Starostlivosti o zvieratá je podriadený každodenný režim – treba ich odviezť k veterinárovi, nakŕmiť, prevziať v prípade nálezu, zariadiť formality, nakúpiť krmivo a materiál. Inak to nebude ani na Vianoce. Zvieratá sú priorita.

Featured

V centre hlavného mesta zimuje sokol sťahovavý

Tlačová správa Bratislava, 15.decembra 2016 R91A9760
Zima je pre ornitológov výnimočná – môžu pozorovať aj nezvyčajné druhy, alebo druhy pomerne bežné v nezvyčajnom prostredí. Tak je tomu i v prípade sokola sťahovavého. Tento druh hniezdi na Slovensku v skalných biotopoch, pričom sokoly zo Slovenska sa na svojich hniezdiskach (napriek svojmu „sťahovavému“ menu) zdržiavajú i cez zimu. V mestách však môžeme byť svedkami zaujímavého úkazu – chodia sem zimovať sokoly sťahovavé zo severnej Európy. Tak ako lastovičky oznamujú príchod jari, sokoly svojím príletom do miest symbolizujú neodvratný príchod zimy.

Featured

Špeciálne prvky zachránia 600 vtákov ročne

Tlačová správa Bratislava, 5.decembra 2016 FireFLy bird protection
Na Slovensku sa deje niečo výnimočné. V rámci projektu LIFE Energia pribúdajú na presne určených úsekoch elektrických vedení špeciálne prvky. Ich účelom je zvýšiť viditeľnosť drôtov pre vtáctvo a ochrániť ho tak pred nárazmi, ku ktorým tu dochádzalo. Tieto opatrenia zachránia viac než 600 vtákov ročne.

Featured

Zimné prikrmovanie vtáctva – tipy a triky

Tlačová správa   Bratislava, 18. novembra 2016  Prikrmovanie 5
Príchod chladných a mrazivých dní sa pre mnohých z nás spája i s prikrmovaním vtáctva. Odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku pripravili niekoľko zásad pre verejnosť, ako správne kŕmiť vtáky. Napríklad výberom potravy, ktorú vtákom ponúkneme, ovplyvníme druhy, ktoré k nám budú prilietať. Vhodným umiestnením kŕmidla ochránime operence pred útokom mačiek. Prikrmovať vtáky má význam počas chladných dní, kedy si ťažšie nájdu dostupnú potravu.

Featured

Slovensko pritvrdzuje v boji proti vtáčej kriminalite

Tlačová správa Bratislava, 16.novembra 2016 Falco Gabor Morvai Szilard
V poslednom období sa stretávame s nelegálnymi prenasledovaním vtákov, najmä trávením. Aj za uplynulý rok sme boli svedkami uhynutých vzácnych orlov kráľovských, sokolov rárohov, hají červených a ďalších druhov. Ochrana dravcov na Slovensku prichádza s novým projektom, ktorého hlavným cieľom je zvýšenie efektivity vyšetrovania nezákonnej činnosti, predovšetkým ilegálneho trávenia dravých vtákov.

 

Featured

Výstava "Sedím na vedení a je mi dobre" bude v Bratislave do konca októbra

Tlačová správa V Bratislave 13.októbra 2016 Vystava web

Unikátna výstava projektu LIFE Energia s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“ bude pre verejnosť v Bratislave prístupná až do konca októbra. Expozícia originálnym spôsobom znázorňuje dôsledky používania elektriny na vtáctvo a riešenia týchto aspektov. Zaujímavosťou je, že ľudia sa môžu posadiť na elektrické vedenie a urobiť si fotku s letiacim dravcom. Výstava sa koná pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a od 18. októbra ju uvidíte v jednom z bratislavských obchodných centier.

Featured

Sokoly červenonohé nocujú spoločne

Tlačová správa Bratislava, 11.októbra 2016 R91A5939a
Na Slovensku kriticky ohrozené sokoly červenonohé sú už na ceste do subsaharskej Afriky. Pred odchodom sa niekoľko týždňov zlietavali na spoločných nocoviskách. Od polovice augusta do prvej dekády októbra ich ornitológovia počítali na západnom a strednom Slovensku. Vzácny dravec v čase jesennej migrácie vyhľadáva najmä obilné strniská a ďatelinové polia, kde loví hraboše a hmyz.

Featured

Začala výstava „Sedím na vedení a je mi dobre“

Tlačová správa V Bratislave, 4.októbra 2016 Vystava web
Štátny tajomník Norbert Kurilla dnes slávnostne otvoril unikátnu výstavu projektu LIFE Energia s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“. Vernisáž sa konala pri príležitosti Svetového dňa zvierat v átriu Ministerstva životného prostredia SR v Bratislave. Expozícia originálnym spôsobom znázorňuje dôsledky používania elektriny na vtáctvo. Počas dvoch rokov ju verejnosti predstavia vo viacerých mestách na Slovensku. Zaujímavosťou je, že ľudia sa môžu posadiť na elektrické vedenie a urobiť si fotku s letiacim dravcom.

Featured

Rekordný počet mláďat sokola červenonohého

Tlačová správa V Bratislave, 31.augusta 2016 Mlada konar
Kriticky ohrozený sokol červenonohý zaznamenal v tomto roku najúspešnejšie hniezdenie od roku 2005. Ornitológovia potvrdili 5 hniezdiacich párov, pričom v každom hniezde boli až 4 mláďatká, čo je maximálny počet pre daný druh. V čase od konca júla do konca augusta vyletelo celkom 19 mláďat, 1 pravdepodobne uhynulo. Ornitológovia sa z tejto situácie veľmi tešia, upozorňujú však, že druh je pre Slovensko naďalej kriticky ohrozený a pre jeho záchranu bude potrebné uskutočniť ďalšie opatrenia.

Featured

Pri kontrole vzácnych druhov pomáhajú vysielačky

TITULKA SMALLTlačová správa V Bratislave, 10. augusta 2016

Prednedávnom uplynul mesiac odvtedy, čo dve orlíčatá z hniezda pri Zohore dostali špeciálne GSM vysielačky. Osadili ich odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku v spolupráci s kolegami z Rakúska, ktorí mali moderné zariadenia k dispozícii. Samička dostala meno Dáša a samček bol pomenovaný Leo. Dva mladé orly kráľovské majú ešte jedného súrodenca, dokopy boli na hniezde traja, čo nie je v prípade tohto druhu veľmi časté. Záštitu nad ochranou orla kráľovského na západnom Slovensku prebrala Západoslovenská energetika, a.s. prostredníctvom kampane Návrat orlov. Orol kráľovský hniezdi na juhozápadnom a juhovýchodnom Slovensku v počte asi 50 párov.

Featured

Odborníci prosia ľudí o zhovievavosť voči sovám

mysiarka usata foto www.dravce.sk 2Tlačová správa, Bratislava, 5.8.2016

V tomto období sa pomedzi paneláky či rodinné domy môžu ešte stále rozliehať v noci záhadné zvuky, ktoré môžu viacerí obyvatelia vnímať rušivo. Pracovníci mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) dostávajú množstvo podnetov a žiadostí o pomoc, aby neželané zvuky prestali. Viacerí ľudia si totiž všimli, že za vytrvalé pískanie môžu „sídliskové“ sovy.

Featured

Búrky ohrozili i vzácne dravce

Tlačová správa V Bratislave 2.augusta 2016 Fvesp mladata JChavko 3
Búrky a dažde, ktoré sa cez víkend prehnali Slovenskom, za sebou zanechali nielen zatopené pivnice, zosunuté cesty a rozsiahle materiálne škody, ale zasiahli tiež do hniezdenia sokola červenonohého, jedného z najvzácnejších dravcov u nás. Silný nárazový vietor, ktorý búrky zvyčajne sprevádza, môže zapríčiniť pád hniezda, alebo zhodenie nelietajúcich mláďat zo stromov na zem. Ak nepodľahnú na následky zranení spôsobených pádom, stále sú ľahkou korisťou pre líšky alebo diviaky, uhynúť môžu i na podchladenie. Rýchla pomoc je v tomto prípade veľmi dôležitá.

Featured

Vzácna samička Lady má až 10 rokov

Lady foto JChavko 1 Tlačová správa Bratislava, 27.7.2016

Najnovší prípad identifikácie krúžku na nohe vzácneho dravca potvrdil dôležitosť tejto metódy pri monitoringu pohybu operencov. Vďaka krúžku sa totiž podarilo zistiť, odkiaľ pochádza samička z páru hniezdiaceho na západnom Slovensku.

Featured

Napájadlo pre vtáky nám spríjemní letné dni

Tlačová správa V Bratislave, 12.júla 2016 Vcelar lesny JanSvetlik c2
Teplé a prázdninové dni si mnohí z nás užívajú vonku v prírode – na kúpalisku, pri jazere, v záhrade či na iných miestach. A práve počas leta, keď máme viac času, môžeme vtáctvu navôkol veľmi pomôcť. Tak ako sme si zvykli v zime prikrmovať operence počas chladných dní, v lete im prospeje, ak im nainštalujeme „vtáčie kúpalisko“. Nedostatkom vody počas horúcich dní trpia predovšetkým druhy žijúce v meste. Na okenný parapet či záhradku stačí dať nízku misku, napríklad z kvetináča. A potom sa môže začať nádherné prírodné divadlo.

Featured

Mláďa orliaka morského prežilo vďaka pochopeniu ľudí

Tlačová správa V Bratislave, 1.júla 2016 IMG 0010
Orliak morský je naším najväčším hniezdiacim dravcom. Na Slovensku hniezdi len 15 – 20 párov a tak je každé mláďa nesmierne cenné. Jedno orlíča sa podarilo zachrániť vďaka úžasnému pochopeniu ľudí a presunu termínu výstavby vedenia. Ako sa ornitológovia presvedčili pri poslednej kontrole, mláďa už lieta okolo hniezda a na jeho prvé výlety dozerajú rodičia.

Featured

Na Slovensku hniezdi kriticky ohrozený sokol červenonohý

Tlačová správa   V Bratislave, 28.júna 2016 Samec
Ornitológovia potvrdili hniezdenie sokola červenonohého, ktorý je na Slovensku kriticky ohrozený. Začiatok starostlivosti o potomstvo je tento rok posunutý a to pre nepriaznivé počasie a nedostatok potravy. Momentálne sedia na znáške 3 samice, s napätím sa očakáva, či zahniezdi ešte ďalší pár. Pre úspešné vyvedenie mláďat potrebuje najkrajší dravec na Slovensku počasie bez veľkých búrok, ktoré môžu spôsobiť zhodenie hniezda, vyfúknutie mláďat či úbytok hmyzu.

Featured

Tri vzácne haje červené dostali vysielačky

Tlačová správa V Bratislave, 21.júna 2016 Haje Zahorie
Haja červená patrí u nás medzi kriticky ohrozené druhy. Na celom území Slovenska sa vyskytuje iba 10 – 15 hniezdnych párov, a to na Záhorí a na severovýchodnom Slovensku. Aj z tohto dôvodu dostali tri mláďatká haje červenej v týchto dňoch vysielačky, ktoré budú poskytovať aktuálne informácie o mieste ich výskytu.

Featured

Sedemnásť sysľov zachránili pred smrťou

Tlačová správa  Muránska planina  N8 Vypustianie naslobodu c2 web
Sedemnásť mláďat sysľov pasienkových sa podarilo zachrániť po nedávnej prietrži mračien. Mokré a na prvý pohľad mŕtve zvieratá z vyplavených nôr zobrali odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku k sebe domov, kde ich vysušili a nakŕmili. Syseľ pasienkový je nielen na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách EÚ veľmi vzácny. V projekte LIFE Energia sa v súčasnosti obnovujú dve sysľoviská v Chránenom vtáčom území Slovenský kras.

Featured

Plamienky a kuviky na Podunajsku získali nový domov

Tlačová správa V Bratislave, 31.mája 2016 Plamienka Sotnar
Od minulého roku umiestnili ornitológovia dvadsaťsedem búdok pre plamienku driemavú a kuvika obyčajného – druhy, ktoré v posledných rokoch z našej krajiny ubúdajú. Poskytujú im tak bezpečné miesto na hniezdenie a nový domov. Plamienka aj kuvik patria medzi veľmi užitočné živočíchy, pomáhajúce poľnohospodárom pri zneškodňovaní hlodavcov, hmyzu či slimákov. Oba druhy majú v oblasti Podunajskej nížiny vhodné podmienky pre život.

Featured

Vtáctvo poľnohospodárskej krajiny potrebuje zmeny

Tlačová správa V Bratislave 20.mája 2016  Sokolcervenonohy samica web
Pri príležitosti Svetového dňa biodiverzity, ktorý každoročne oslavujeme 22.mája, pripomenula Ochrana dravcov na Slovensku výsledky nedávnej štúdie „European wild bird indicators". Týkala sa viac ako 150-tich vtáčích druhov a poukázala na pomerne výrazný pokles početnosti operencov. Zistilo sa, že poslednom období strácame nielen vzácne či ohrozené druhy, ale pomaly sa z krajiny vytráca aj veľké množstvo kedysi bežných druhov.

Featured

Druhý májový víkend patrí sťahovavým vtákom

Tlačová správa 6.mája 2016, Bratislava Vyrik lesny Sotnar
Druhý májový víkend patrí v kalendári každoročne k jednému z najväčších fenoménov prírody – sťahovaniu vtákov. Slovensko je križovatkou ciest a domovom viacerých druhov sťahovavých vtákov. Niektoré sa u nás vyskytujú iba počas zimného obdobia a na jar odlietajú, iné u nás trávia jar a leto a ďalšie zas naším územím počas migrácie prelietavajú. Aby po návrate zo zimovísk našli u nás dostatok hniezdnych príležitostí, umiestňuje Ochrana dravcov na Slovensku do krajiny búdky a umelé hniezda. Pri príležitosti osláv sťahovavých vtákov je pre verejnosť i tento rok pripravená exkurzia pod názvom „Poďte s nami za orlami“, ktorá sa uskutoční 14.mája na Záhorí.

Featured

8 000 km v krídlach, sokoly červenonohé sú doma

Tlačová správa V Bratislave 28.apríla 2016 Sokol cervenonohy 2016 N1
Viac ako osem tisíc kilometrov majú v krídlach vzácne sokoly červenonohé, ktoré práve v týchto dňoch pozorovali ornitológovia na juhozápadnom Slovensku. Ich dlhá cesta, ktorá začala začiatkom marca zo saván južnej Afriky, sa tak skončila a prvé sokoly úspešne doleteli na posledné známe hniezdisko u nás. Počas ich zimovania sa odborníci snažili čo najviac vylepšiť podmienky pre kriticky ohrozený druh. Zabezpečili dostatok hniezdnych príležitostí, zlepšili potravné podmienky, vysadili nové stromy. Hniezdna sezóna 2016 sa začína a ornitológovia s napätím čakajú, ako sa najkrajšiemu dravcovi na Slovensku bude dariť tento rok.

Featured

Deň Zeme - pribudne 70 búdok pre dravce

Tlačová správa 20.apríla 2016, Bratislava  DenZeme N2
Koniec apríla je už tradične spájaný s mnohými aktivitami uskutočňovanými pri príležitosti Svetového dňa Zeme. Ľudia na celom svete si pripomínajú, že sme na mnohých zdrojoch našej planéty, akými je voda, pôda, či vzduch, bytostne závislí. Ochrana dravcov na Slovensku v týchto dňoch vešia viac ako 70 búdok pre plamienku driemavú, výra skalného a ďalšie druhy. Takto vyvesené búdky sú veľmi rýchlo obsadzované, čo svedčí o nedostatku hniezdnych príležitostí. Dravce a sovy plnia v prírode nenahraditeľnú sanitárnu funkciu, umiestnením búdok zvyšujeme ich počet v prírode.

Featured

Význam vtákov pre ľudí je obrovský

Tlačová správa 31.marca 2016, Bratislava Myšiarka močiarna Harvančík
Prvý apríl je už tradične spájaný s Medzinárodným dňom vtáctva a je úzko spätý s menom jedného z priekopníkov ochrany prírody na Slovensku, rodákom z Brezna – Otom Hermanom. Oslavuje sa už od roku 1900 a dátum bol zámerne vybraný v čase, kedy k nám prilietava najviac sťahovavých vtákov. V súčasnosti si už čoraz viac ľudí uvedomuje obrovský význam vtáctva, medzi nimi aj užívatelia pozemkov, poľovníci i samosprávy. Práve dravé vtáky sú dôležitými pomocníkmi aj v poľnohospodárstve.

Featured

V prútenom hniezde sa zapáčilo výrovi

Tlačová správa  26.marca 2016, Bratislava vyr podlozka
Vŕbové prútie je v týchto dňoch vyhľadávaným materiálom. Veľkonočné korbáče však nie sú jediné, čo sa z neho dá vyrobiť. Odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku využívajú prútené hniezda – podložky, pre dravce. Hniezda sú po úprave dokonalou imitáciou prirodzeného hniezda, sú dokonca stabilnejšie a pevnejšie. Záujem o tieto hniezda dokazuje aj najnovší prípad, ktorý pred niekoľkými dňami odborníkov veľmi potešil. Jedna z podložiek na Záhorí sa totiž zapáčila výrovi skalnému natoľko, že sa v nej rozhodol hniezdiť.

Featured

Očakávaný návrat poslov jari urýchlilo počasie

Tlačová správa  21.marca 2016, Bratislava Kana mociarna Svetlik web
V nedeľu bol prvý jarný deň. Príchod jari symbolizuje pre mnohých z nás prílet sťahovavých druhov vtákov. Milovníci vtáctva netrpezlivo čakajú na návrat prvých lastovičiek, bocianov, či škovránkov. Zatiaľ čo v minulosti bol typický pozvoľný odchod zimy a nástup jari, tento rok počasie nám, ako aj operencom pripravilo podmienky, s ktorými sa museli vysporiadať. Ornitológovia v zime pozorovali, že niektoré druhy ani neodleteli, pre teplé počasie našli dostatok potravy i u nás. Vtáctvo počas migrácie prekonáva tisícky kilometrov a mnohé nástrahy, návrat každého jedinca je tak vždy skvelou správou.

Featured

V Rozhanovciach vypustili tri dravce na slobodu

Tlačová správa 17.marca 2016, Rozhanovce Foto Miro Vacula
Vrátenie každého jedného dravca do prírody je skvelé. Vypustenie troch naraz je výnimočnou udalosťou. Dnes boli sova lesná, sova dlhochvostá a myšiak hôrny vrátení na slobodu. Vyliečili sa v zrekonštruovanej rehabilitačnej stanici v Rozhanovciach, ktorá patrí Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Podarilo sa ich zachrániť vďaka odbornému tímu veterinárov, bez včasného odborného zásahu by uhynuli na následky zranení. Stanica v Rozhanovciach má k dispozícii tiež špeciálnu rozlietávaciu voliéru, kde môžu dravce pred vypustením trénovať a posilniť svalstvo.

Featured

Neuveriteľné stretnutia čiernych havranov pri Bratislave

Tlačová správa  3.marca 2016, Bratislava Havrany Chavko 1
Každý deň v podvečerných hodinách sa len niekoľko kilometrov od rušného centra Bratislavy odohráva výnimočné predstavenie. Do lužného lesa pri Slovnafte sa za súmraku zlietavajú desaťtisíce havranov. Spoločne sa usadia na stromy, ustavičné krákanie s príchodom noci utíchne a skoro ráno sa ešte za tmy opäť rozletia do polí a to i niekoľko desiatok kilometrov ďaleko.

Featured

Výsledky projektu na mapovanie vedení zaujímajú aj zahraničie

Tlačová správa 1.marca 2016, Bratislava Foto Marek Szabo web
Koncom minulého týždňa sa v Banskej Bystrici stretli partneri a spolupracujúce organizácie projektu LIFE Energia. Na stretnutí boli predstavené najnovšie výsledky monitoringu elektrických vedení z hľadiska rizikovosti pre vtáctvo. V rámci projektu sa na nebezpečné časti elektrických vedení budú inštalovať také prvky, ktoré si vtáky včas všimnú a vedenie tak nadletia. Vďaka špeciálnej metodike, ktorú vyvinuli a otestovali odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, sa podarí odhaliť úseky skutočne nebezpečné pre vtáctvo.

Featured

Haja červená z východu trávi zimu na západe

Tlačová správa 25. februára 2016, Bratislava Mmilvus StanislavHarvancik1
V lete v roku 2015 boli dve mláďatá haje červenej zo severovýchodného Slovenska vybavené vysielačkami. Práve vďaka tomu sa podarilo zistiť unikátny údaj – jedna haja zimuje netypicky pri Galante a druhá sa zdržiava v Chorvátsku. Tento druh je kriticky ohrozený, na Slovensku sa vyskytuje iba 10-15 hniezdnych párov. Úmrtnosť dravcov v prvom roku života je vysoká, číha na nich veľké množstvo nebezpečenstiev, preto sa ornitológovia veľmi tešia, že oba jedince sú v poriadku.

Featured

Sestru adoptovaného orla Karola našli v Rakúsku

Tlačová správa 19.februára 2016 Katka fotopasca web
Rakúskemu ornitológovi sa pred pár dňami podarilo spozorovať sestru opusteného mláďatka orla kráľovského Karola, ktorého odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) vložili v júli v roku 2015 do náhradného hniezda k adoptívnym rodičom. Zriedkavá adopcia bola úspešná a vzácneho dravca sa podarilo zachrániť. Začiatkom augusta vyleteli nevlastní súrodenci Karol a Katka z hniezda, odvtedy sa ich nepodarilo pozorovať. Katku zachytila fotopasca v Rakúsku, jej identitu prezradil krúžok s číslom. Orol kráľovský je kriticky ohrozený v celej Európe, u nás hniezdi v západnej a východnej časti Slovenska v počte približne len 50 párov a je našim najvzácnejším hniezdiacim druhom orla.

Featured

Šokujúci nález pri Kolárove

1naslap.zeleza zboku Tvrdosovce 9.1.2009Tlačová správa 15.februára 2016, Bratislava

V piatok 12. februára 2016 v poobedňajších hodinách objavil Gábor Fűri, dobrovoľník Strediska environmentálnej výchovy Dropie, šokujúci nález. Na okraji obce Kolárovo našiel v železnej sklápacej pasci bezmocne a v ukrutných bolestiach sa zmietajúceho chráneného dravca myšiaka hôrneho. Železná pasca mu rozsekala a zlomila nohu, ktorú pohromade držali už len šľachy. Oblasť je súčasťou projektového územia LIFE Energia, v ktorom prebieha mapovanie elektrických vedení. Na miesto bola privolaná polícia a Štátna ochrana prírody, z obhliadky miesta bolo zrejmé, že nezákonne páchaná činnosť tu bola vykonávaná už dlhšie. Takto nastražená pasca predstavuje nebezpečenstvo aj pre ľudí. Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku ponúka za dolapenie páchateľa odmenu 3000 eur.

Featured

Vzácne dravce na Slovensku sú už zrátané

Výsledky januárového počítania dravcov sú už známe TS Orol kralovsky
Tlačová správa  11.februára 2016, Bratislava
Odborníci, ktorých vášňou sú dravce, strávili druhý a tretí januárový víkend vonku. Boli to totiž medzinárodné termíny pre zisťovanie počtu zimujúcich jedincov vzácnych druhov. Na Slovensku tieto významné aktivity pravidelne koordinuje organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Prvý termín sa pozornosť 11 ornitológov upriamila na haju červenú v oblasti Záhoria. O týždeň neskôr sledovalo 47 pozorovateľov orly kráľovské, sokoly rárohy a orliaky morské. Územia, kde sa monitoring realizoval, ako aj lokality s potvrdeným výskytom uvedených druhov, sú znázornené na mape pod odkazom http://bit.ly/1TahbMu.

Featured

Exkurzie priblížia, ako zimujú orly

Tlačová správa  20.január 2016 Aheliaca BedrichLandsfeld web
Už v túto sobotu sa budú konať exkurzie pre verejnosť, na ktorých odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku priblížia život dravých vtákov v zime. Počas troch krátkych vychádzok sa záujemcovia dozvedia, ako zimujú orly, pozorovať sa budú i ďalšie druhy vtákov. Podujatie sa koná v rámci kampane Návrat orlov, ktorej cieľom je zlepšiť podmienky pre orly kráľovské a vrátiť ich tak späť do krajiny. Za podporu kampane dostanú ľudia špeciálne vyrobené tričko a symbolické poďakovanie od samotného orla Karola, ktorého v lete 2015 zachránili ornitológovia umiestnením do hniezda k náhradným rodičom.

Featured

Ornitológovia v Európe pokračujú v zisťovaní počtu dravcov

Tlačová správa 14.januára 2016, Bratislava Orliakmorsky JozefChavko
Najbližší víkend budú ornitológovia pokračovať v zisťovaní počtu dravcov, zamerajú sa na orla kráľovského, orliaka morského a sokola rároha. Medzinárodné sčítanie bude prebiehať 16. a 17. januára. Na Slovensku koordinujú monitoring odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), do ktorého sa v rámci Európy zapojí niekoľko tisíc ornitológov. Všetky tri druhy patria na Slovensku medzi ohrozené a pre ich cielenú ochranu je potrebné poznať ich aktuálny počet a miesta, ktoré v zime preferujú. Získané údaje sa budú využívať napr. pri plánovaní výrubu lesných porastov, kľúčové územia pre vzácne druhy by mali ostať zachované.

Featured

Ornitológovia v Európe sčítavajú kriticky ohrozené haje červené

Tlačová správa  7.januára 2016, BratislavaMikiara haja cervena TS
Najbližší víkend budú ornitológovia zisťovať počty haje červenej. Pre tento kriticky ohrozený druh dravca je charakteristický výnimočný biologický fenomén, ktorý sa prejavuje tým, že sa haje v zimnom období na noc zoskupujú do väčších skupín aj v počte niekoľko desiatok jedincov. Tento jedinečný jav využívajú odborníci na to, aby zistili stav ich zimujúcich populácií. Oblastiam, kde sa vzácne dravce nachádzajú, sa potom venuje špeciálna pozornosť – napríklad zamedzením ťažby lesných porastov. Monitoring bude prebiehať v rámci celej Európy. Jednotlivé krajiny koordinuje Francúzsko, ktoré je domovom jednej z najväčších populácií hají v Európe.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd