Featured

Sedemnásť sysľov zachránili pred smrťou

Tlačová správa  Muránska planina  N8 Vypustianie naslobodu c2 web
Sedemnásť mláďat sysľov pasienkových sa podarilo zachrániť po nedávnej prietrži mračien. Mokré a na prvý pohľad mŕtve zvieratá z vyplavených nôr zobrali odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku k sebe domov, kde ich vysušili a nakŕmili. Syseľ pasienkový je nielen na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách EÚ veľmi vzácny. V projekte LIFE Energia sa v súčasnosti obnovujú dve sysľoviská v Chránenom vtáčom území Slovenský kras.


„Nedávne udalosti na najväčšom známom slovenskom sysľovisku na Muránskej planine potvrdili, že ochrana tohto druhu na Slovensku je právom jednou z priorít odborníkov. Pri minulotýždňovej prietrži mračien a intenzívnych dažďoch došlo k vytopeniu viacerých nôr, ktoré syslíky obývali. Keď sme prišli na lokalitu, bolo nám do plaču. Mláďatká sysľov boli zo svojich domovov doslova vyplavené, ležali na zemi a vyzerali byť mŕtve. Hneď sme ich zobrali ku nám domov, kde sa vysušili a nakŕmili sme ich. Vypustili sme ich na druhý deň, keď už bolo slnečné počasie a nory preschli, presne na to miesto, kde sme ich našli. Okamžite sa vytratili do nôr – každé z nich presne našlo svoj domov. Spolu sa nám tak podarilo zachrániť 17 sysľov,“ hovorí Ervín Hapl z Ochrany dravcov na Slovensku.


„Syseľ pasienkový bol kedysi bežným druhom pasienkov, vyskytuje sa v lokalitách, ktoré sú pravidelne kosené alebo spásané. V dôsledku zmeny hospodárenia v našej krajine z mnohých lokalít vymizol. Už od roku 2003 realizujeme aktivity na jeho vrátenie do slovenskej prírody, mimo iného ako dôležitej zložky potravy vzácnych dravcov. Aj v projekte LIFE Energia mu venujeme osobitú pozornosť a obnovujeme dve kolónie sysľa pasienkového – v Hrhove a na Gemerskej Hôrke, ktoré patria do Chráneného vtáčieho územia Slovenský kras. V prípade Gemerskej Hôrky sme prišli doslova v poslednej chvíli – vyskytovalo sa tu už len posledných pár jedincov. Na oboch lokalitách rozširujeme rozlohu, kde môžu tieto nádherné živočíchy žiť – a to jednak vyčistením plochy od náletov drevín a krovín a tiež kosením. Sysle tiež prikrmujeme – napríklad pred zimou alebo na jar, keď sa preberú zo zimného spánku. Teraz je na sysľoviskách živo, najmä vďaka mladým sysľom, preto si tieto plochy môžu ľudia ľahšie všimnúť,“ vysvetľuje Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

 

Pre viac informácií prosím kontaktujte: Ervín Hapl, odborný koordinátor projektu LIFE Energia, 0911 273 711, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., Lucia Deutschová, výkonná riaditeľka, Ochrana dravcov na Slovensku, 0911 219 520, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.


Doplňujúce informácie:
Projekt LIFE Energia podporila Európska únia, prostredníctvom programu LIFE. Významným prínosom projektu je zlepšenie stavu prioritných druhov vtákov v trinástich projektových chránených vtáčích územiach, ktoré sú súčasťou siete Natura 2000. Projekt realizujú organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Štátna ochrana prírody SR, s podporou Ministerstva životného prostredia SR, od septembra 2014 do decembra 2019.Všetky informácie o projekte nájdete na www.lifeenergia.sk a www.facebook.com/lifeenergia.sk.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd