Tlačová správa 17.marca 2016, Rozhanovce
Vrátenie každého jedného dravca do prírody je skvelé. Vypustenie troch naraz je výnimočnou udalosťou. Dnes boli sova lesná, sova dlhochvostá a myšiak hôrny vrátení na slobodu. Vyliečili sa v zrekonštruovanej rehabilitačnej stanici v Rozhanovciach, ktorá patrí Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Podarilo sa ich zachrániť vďaka odbornému tímu veterinárov, bez včasného odborného zásahu by uhynuli na následky zranení. Stanica v Rozhanovciach má k dispozícii tiež špeciálnu rozlietávaciu voliéru, kde môžu dravce pred vypustením trénovať a posilniť svalstvo.
„Myšiaka hôrneho nám priniesli z oblasti Latorice, utrpel fraktúru krídla po zrážke s autom. Sova dlhochvostá (uralka) bola nájdená so zraneným krídlom a hlavou po náraze do drôtov elektrického vedenia. Sovu obyčajnú nám priniesli na kliniku vychudnutú a oslabenú. Najvážnejší stav bol u myšiaka, ktorý bol hospitalizovaný aj najdlhšie. Všetkých troch pacientov sa nám podarilo vyliečiť v rehabilitačnej stanici, ktorú sme zrekonštruovali v rámci projektu LIFE Energia a dnes sme ich vypustili do prírody. Veríme, že aj vďaka opatreniam na zlepšenie viditeľnosti elektrických vedení pre vtáky, ktoré sa v rámci tohto projektu realizujú, budeme mať pacientov čoraz menej,“ vysvetľuje Ladislav Molnár, prednosta Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat.
„Vypustenie dravcov, ktoré utrpeli zranenie krídla, je obzvlášť cenné. Tieto zranenia sa totiž liečia a hoja komplikovane, keďže vtáky sú zvyknuté krídla neustále používať. Všetky tri dravce sú zákonom prísne chránené a ich návrat do prírody má obrovský význam. Viaceré zranenia, spôsobené ľudskou činnosťou (napríklad zástrely, odchyty, nárazy do vedení, zrážky s autami), sú natoľko závažné, že operence musia byť utratené. Často sa z nich stanú trvalé hendikepy bez možnosti opätovného vypustenia. Každá úspešná liečba je preto obdivuhodným dôkazom vysoko kvalifikovaného prístupu odborníkov,“ hovorí Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.
Pre viac informácií prosím kontaktujte:
UVLF: MVDr. Ladislav Molnár, prednosta Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat,
Ochrana dravcov na Slovensku: Jozef Chavko, 0903 768 394 – k dispozícii na mieste počas tlačovej konferencie, Lucia Deutschová, manažérka projektu LIFE Energia, 0911 219 520, 0903 219 524 – informácie o projekte,
Doplňujúce informácie:
Projekt LIFE Energia podporila Európska únia, prostredníctvom programu LIFE. Významným prínosom projektu je zlepšenie stavu prioritných druhov vtákov v trinástich projektových chránených vtáčích územiach, ktoré sú súčasťou siete Natura 2000. Projekt realizujú organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Štátna ochrana prírody SR, s podporou Ministerstva životného prostredia SR, od septembra 2014 do decembra 2019.Všetky informácie o projekte nájdete na www.lifeenergia.sk a www.facebook.com/lifeenergia.sk.
Ilustračné foto: Miro Vacula