Featured

Šokujúci nález pri Kolárove

1naslap.zeleza zboku Tvrdosovce 9.1.2009Tlačová správa 15.februára 2016, Bratislava

V piatok 12. februára 2016 v poobedňajších hodinách objavil Gábor Fűri, dobrovoľník Strediska environmentálnej výchovy Dropie, šokujúci nález. Na okraji obce Kolárovo našiel v železnej sklápacej pasci bezmocne a v ukrutných bolestiach sa zmietajúceho chráneného dravca myšiaka hôrneho. Železná pasca mu rozsekala a zlomila nohu, ktorú pohromade držali už len šľachy. Oblasť je súčasťou projektového územia LIFE Energia, v ktorom prebieha mapovanie elektrických vedení. Na miesto bola privolaná polícia a Štátna ochrana prírody, z obhliadky miesta bolo zrejmé, že nezákonne páchaná činnosť tu bola vykonávaná už dlhšie. Takto nastražená pasca predstavuje nebezpečenstvo aj pre ľudí. Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku ponúka za dolapenie páchateľa odmenu 3000 eur.

„Pre vysokú nehumánnosť a veľké utrpenie obetí je používanie železných sklápacích pascí zakázané vo všetkých štátoch Európskej únie. Takto umiestnené pasce sú veľmi nebezpečné aj pre ľudí, pretože ich mohli nájsť deti a mohlo dôjsť k vážnym zraneniam. Spôsob odchytu má pre živočíchy nezvratné trvalé následky, obvykle dochádza k amputácii končatín. Žiaľ aj v súčasnosti pretrvávajú nezmyselné a ničím nepodložené tvrdenia, že dravé vtáky sú príčinou poklesu malej zveri, ktoré často počúvame z úst niektorých poľovníkov," povedal Roman Slobodník z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

„Po oznámení nálezu bola na miesto činu privolaná polícia. Následne bolo začaté trestné stíhanie za pytliactvo, súbežne boli porušené viaceré zákony v súvislosti s týraním zvierat, ochranou prírody, ale aj všeobecného ohrozenia. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody až do 5 rokov. Neďaleko nálezu sa nachádzala ďalšia pasca s mäsitou návnadou a zvyšky ďalšieho myšiaka hôrneho so zohavenou nohou. Zatiaľ neznámy páchateľ tu dlhšie obdobie nezákonne chytal dravce, hynúce bolestivou a pomalou smrťou. Ešte živého myšiaka museli vyslobodiť z pasce dvaja muži roztvorením sklápacích želiez. Ťažké zranenia však už neumožňovali zachrániť utrápeného jedinca a musel byť utratený. Apelujeme na občanov Kolárova, ktorí majú nejakú vedomosť o možnom páchateľovi, aby tieto skutočnosti oznámili polícii na známe číslo 158, alebo na naše pracovisko v Dunajskej Strede," hovorí Jozef Lengyel, zoológ Štátnej ochrany prírody SR.

„V posledných rokoch sme zaznamenali značný nárast počtu prípadov vykladania otrávených návnad, nezákonného odstrelu chránených druhov dravcov a nálezy smrtiacich odchytových zariadení. Nelegálne prípady sú odhaľované i mapovateľmi projektu LIFE Energia, ktorí vyhodnocujú rizikové úseky z hľadiska nárazov vtákov do vedení a popritom si všimnú i nelegálnu činnosť. Nemôžeme pochopiť nezmyselnú nenávisť a barbarský prístup voči chráneným druhom dravcov - trávené a strieľané sú kriticky ohrozené orly kráľovské, vzácne haje, orliaky, kane močiarne. Len pred dvoma mesiacmi sme privolali políciu k otrávenej haji červenej a o dva týždne na to Štátna ochrana prírody riešila prípad otráveného orliaka morského na Záhorí. Najčastejšími obeťami sú myšiaky hôrne, ktorých pomenovanie vychádza z toho, že lovia takmer výlučne hraboše a myši. Je vedecky dokázané, že odstraňovaním predátorov dochádza k poškodzovaniu základných funkcií ekosystémov Dravce by sme mali chrániť, nie zabíjať. Sú nenahraditeľné napríklad pri ochrane obilia pred hrabošom, ročne dokáže jeden dravec zachrániť až 1,5 tony. Vzhľadom k neustále sa opakujúcim prípadom sme sa rozhodli, že za poskytnutie informácií, ktoré povedú k odsúdeniu páchateľa v nedávnych prípadoch nelegálneho usmrtenia dravcov, poskytneme odmenu vo výške 3 000 eur,“ hovorí Jozef Chavko, predseda organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Pre viac informácií prosím kontaktujte: Jozef Chavko, 0903 768 394, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., predseda organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), Roman Slobodník, 0907 026107, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., RPS, Jozef Lengyel Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0911 390 147, Štátna ochrana prírody SR, Správa CHKO Dunajské luhy, Korzo Bélu Bartóka 789/3, 929 01 Dunajská Streda


Doplňujúce informácie:
Projekt LIFE Energia podporila Európska únia, prostredníctvom programu LIFE. Významným prínosom projektu je zlepšenie stavu prioritných druhov vtákov v trinástich projektových chránených vtáčích územiach, ktoré sú súčasťou siete Natura 2000. Projekt realizujú organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Štátna ochrana prírody SR, s podporou Ministerstva životného prostredia SR, od septembra 2014 do decembra 2019.Všetky informácie o projekte nájdete na www.lifeenergia.sk a www.facebook.com/lifeenergia.sk.

 

Oblasť je súčasťou projektového územia LIFE Energia, v ktorom prebieha mapovanie elektrických vedení.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd