Featured

Špeciálne prvky zachránia 600 vtákov ročne

Tlačová správa Bratislava, 5.decembra 2016 FireFLy bird protection
Na Slovensku sa deje niečo výnimočné. V rámci projektu LIFE Energia pribúdajú na presne určených úsekoch elektrických vedení špeciálne prvky. Ich účelom je zvýšiť viditeľnosť drôtov pre vtáctvo a ochrániť ho tak pred nárazmi, ku ktorým tu dochádzalo. Tieto opatrenia zachránia viac než 600 vtákov ročne.

„LIFE Energia je najväčší projekt, ktorý sa v oblasti sledovania a riešenia vplyvu nadzemných elektrických vedení na vtáctvo na Slovensku realizoval. Naši odborníci prešli v teréne počas mapovania vedení viac ako 30 tisíc kilometrov. Keď sme spočítali celkový čas strávený v teréne a pri hodnotení výsledkov, vyšiel nám naozaj zaujímavý údaj – monitoring trval viac ako 1 800 dní, teda 5 rokov. Cieľom mapovania bolo určiť, ktoré úseky elektrických vedení sú pre vtáky naozaj rizikové a dochádza tu k nárazom. Na nich sa v rámci projektu inštalujú takzvané odkloňovače letu vtákov - celkovo na dĺžke 77 kilometrov v trinástich Chránených vtáčích územiach na západnom a východnom Slovensku. Po prvýkrát sa uplatňuje systematický prístup. Okamžite po osadení prvkov posielame do terénu ľudí, aby sme overili ich účinnosť – teda preverili, či ich vtáky registrujú a vedenia nadletia. Budeme dokonca vedieť porovnať efektivitu rôznych druhov prvkov, ktoré sa používajú, medzi sebou,“ informuje Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, manažérka projektu LIFE Energia.

 

„Partnermi projektu LIFE Energia sú spomedzi energetických spoločností Východoslovenská distribučná, a.s. a Západoslovenská distribučná, a.s. Stredoslovenská energetika – distribúcia, a.s. a Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s., rovnako uplatňujú výsledky projektu pri zvyšovaní bezpečnosti svojich zariadení pre vtáctvo. V najbližších dvoch rokoch investujú tri energetické spoločnosti bezmála pol milióna eur na inštaláciu 8000 prvkov. Zachránených bude viac ako 600 vtákov ročne v spoločenskej hodnote 1,5 milióna eur. Ide o vtáky rôznych druhov, niektoré veľmi vzácne, takže tieto opatrenia majú naozaj veľký význam. Výsledky projektu sme prezentovali na medzinárodnej konferencii v Maďarsku 7. novembra. Môžem povedať, že v úrovni spracovania údajov zozbieraných počas monitoringu , v zodpovednom prístupe energetických spoločností a najmä v uplatňovaní praktických opatrení na ochranu vtáctva, je Slovensko medzi najlepšími,“ vysvetľuje Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku.

 

„Západoslovenská distribučná sa dlhodobo venuje projektom na ochranu vtáctva pred negatívnym vplyvom elektrických vedení. Jednou z aktivít, ktoré realizujeme v spolupráci s organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku, je osadzovanie ekozábran na konštrukcie stĺpov vedenia. Doteraz sme na západnom Slovensku takto ošetrili približne 600 km vedení (takmer 7000 stĺpov). Zároveň sme dlhoročným partnerom v projektoch LIFE. V súčasnosti je to LIFE Energia, v rámci ktorého budeme nasledujúce roky inštalovať na vedenia vysokého napätia tzv. odkloňovače. Tie minimalizujú riziko nárazov do vedenia aj v zhoršených poveternostných podmienkach. Na ekologizáciu vedení sme doteraz celkovo vynaložili vyše milión eur,“ uviedla Michaela Dobošová, hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej, a.s.

 

Pre ďalšie informácie kontaktujte: Marek Gális, Ochrana dravcov na Slovensku, 0908 611225, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., Michaela Dobošová, Západoslovenská distribučná, a.s., 0907 718 130

Doplňujúce informácie:
• Sieť elektrických vedení má na Slovensku dĺžku 35 tisíc kilometrov. Je to asi vzdialenosť cesty z Bratislavy na južný pól a naspäť.
• Projekt LIFE Energia podporila Európska únia prostredníctvom programu LIFE. Významným prínosom projektu je zlepšenie stavu prioritných druhov vtákov v trinástich projektových chránených vtáčích územiach, ktoré sú súčasťou siete Natura 2000. Projekt realizujú od septembra 2014 do decembra 2019 organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a rezortná organizácia MŽP SR Štátna ochrana prírody SR.
• Všetky informácie o projekte nájdete na www.lifeenergia.sk a www.facebook.com/lifeenergia.sk.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd