Featured

Deň Zeme - pribudne 70 búdok pre dravce

Tlačová správa 20.apríla 2016, Bratislava  DenZeme N2
Koniec apríla je už tradične spájaný s mnohými aktivitami uskutočňovanými pri príležitosti Svetového dňa Zeme. Ľudia na celom svete si pripomínajú, že sme na mnohých zdrojoch našej planéty, akými je voda, pôda, či vzduch, bytostne závislí. Ochrana dravcov na Slovensku v týchto dňoch vešia viac ako 70 búdok pre plamienku driemavú, výra skalného a ďalšie druhy. Takto vyvesené búdky sú veľmi rýchlo obsadzované, čo svedčí o nedostatku hniezdnych príležitostí. Dravce a sovy plnia v prírode nenahraditeľnú sanitárnu funkciu, umiestnením búdok zvyšujeme ich počet v prírode.


„Mnohým druhom vtákov v posledných rokoch ubudli hniezde príležitosti. Stalo sa tak v dôsledku viacerých zmien v krajine – predtým sa hospodárilo na menších plochách, ktoré boli oddelené remízkami či vetrolamami. Pribúda človekom vytvorené prostredie – napríklad cesty a rozličné druhy stavieb. Niektoré druhy vtákov sa takýmto zmenám dokážu prispôsobiť, iným sa snažíme pomôcť tým, že im na rôznych miestach inštalujeme búdky. Vyberáme im rôzne miesta – napríklad aj na stromoch v priestoroch školských areálov. Dnes vyvesíme búdky na stromoch Základnej školy v Červenom hrádku pri Nitre, žiaci ich uvidia priamo z triedy,“ hovorí Stanislav Kováč z Ochrany dravcov na Slovensku.


„V rámci Malých členských projektov rozvešiavame v tomto období viac ako 70 búdok a hniezdnych podložiek pre čoraz vzácnejšiu plamienku driemavú, kuvika obyčajného, výra skalného a ďalšie druhy. Umiestňujeme ich aj v priestoroch poľnohospodárskych družstiev, v podkroviach či do lesov. Búdky sú po vyvesení veľmi rýchlo obsadzované, čo svedčí o veľkom dopyte. Dravce a sovy patria medzi veľmi užitočné vtáky, znižujú množstvo hrabošov, požierajú zdochliny a ozdravujú tak prírodné prostredie. Podporou hniezdnych príležitostí pre vtáky zvyšujeme ich počet v prírode. Celkovo sme za posledné dva roky rozmiestnili viac ako tisíc búdok, pričom asi tretina z nich je obsadená už v prvej sezóne. Človek do krajiny zasiahol tak výrazným spôsobom, že sa dnes snažíme zmierniť tieto dopady a aj takto pomáhame operencom prežiť. Tešíme sa na deň, keď budeme môcť búdky nie inštalovať, ale zvešiavať dole. Každá búdka pre nás znamená prácu – treba ju pravidelne kontrolovať, čistiť, udržiavať. Keď bude v krajine dostatok prirodzených hniezd, budeme sa môcť len spokojne prizerať na to, ako fungujú prirodzené mechanizmy a ako dokonale to má príroda zariadené. Dovtedy nás čaká ešte veľa práce, ktorá má zmysel, “ dodáva Roman Slobodník.


Malé členské projekty sú financované v rámci dlhodobého programu 3D od ZSE – Dávame Domov Dravcom. Západoslovenská energetika, a.s. tak podporuje aktivity na ochranu voľne žijúcich dravých vtákov a sov na západnom Slovensku.

ZSEnew Logo 4


Pre viac informácií prosím kontaktujte: Roman Slobodník, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0907 026 107, Stano Kováč, 0905 871 390

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd