To, že vtáctvo nevidíme, neznamená, že nie je ukryté práve tam, kde sme sa rozhodli odpáliť petardu či svetlicu. Pre operence, či iné voľne žijúce tvory, tiež domáce zvieratá alebo deti, pyrotechnika určite nie je zábavná – prežívajú nevýslovný strach. Zvukový efekt ohňostroja dosahuje hodnotu až 150 decibelov. Existujú pritom alternatívy, ako sa zabaviť bez negatívneho vplyvu na život okolo nás. Mnohé mestá venujú financie vyčlenené pre ohňostroj na dobročinný, či iný prospešný účel.
Tlačové správy r. 2021
Vianoce nemusia byť len o prejedaní a hmotných darčekoch. Veľmi príjemným rozptýlením sú zážitky v prírode. Patria sem i ornitologické pozorovania, aké si v našich končinách môžeme dopriať výhradne v zime. Podmienky u nás sú totiž pre niektoré druhy dravcov priaznivejšie, než v severnejších častiach Európy, odkiaľ ich väčšina priletí. Aj v najsilnejších mrazoch tu dokážu nájsť dostatok potravy.
Po niekedy bežnej plamienke driemavej dnes môžeme vyhlásiť na Slovensku pátranie. Kedysi početná sova sa vyskytovala takmer na každom družstve či v kostole. Za ostatné roky bolo u nás preukázateľne zistených iba niekoľko lokalít, kde plamienky aj hniezdili. Táto rozprávková sova hniezdi vo vhodných podmienkach dvakrát za rok a jej mláďatá patria medzi najneskôr vyletené potomstvo vtáčieho sveta. Tento rok sa posledné plamienky vybrali do sveta na vlastných krídlach až začiatkom novembra.
Jesenná migrácia vtákov pomaly končí, no napriek tomu naša krajina neostáva na zimu úplne pustá. Okrem známych sýkoriek, vrabcov, či ďatľov k nám priletí niekoľko zaujímavých druhov. Nie všetky jedince majú šťastie a aj vinou človeka skončia svoju púť skôr, než priletia do vytúženého cieľa.
Haja červená patrí na Slovensku medzi najvzácnejšie a najohrozenejšie druhy dravcov. Dobrou správou je, že v posledných rokoch jej populácia rastie. Odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku vyhodnotili údaje zozbierané počas tohtoročnej hniezdnej sezóny a výsledok ich príjemne prekvapil.
Tak ako školopovinné deti nastupujú do škôl, jeseň je aj obdobím nástupu mnohých operencov na migráciu. Najmä druhy, ktoré od nás zimujú najďalej – tzv. subsaharské migranty, už našu krajinu opustili. Bociany, kukučky, alebo „mestské stíhačky“ – dážďovníky, uvidíme na našom území až v roku 2022. Fenomén vtáčieho ťahu nedbá na počasie a aktuálne teploty. Inštinkt migrantov velí jasne – po výchove mláďat sa vydávajú na dlhú púť.