Featured

Jedinečný prieskum k ochrane vtáctva priniesol nové poznatky

Rehabilitacka dravce sk Tlačová správa Bratislava, 3.3.2015

Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) zverejnila výsledky ankety, ktorej cieľom bolo zistiť znalosť problematiky ochrany vtákov na Slovensku. Otázky boli zamerané na Chránené vtáčie územia (CHVÚ), vzťah vtáctva a elektrických vedení, či riešenie nálezov živočíchov a ich rehabilitácia. Anketa „Energia v ulici“, ktorej sa zúčastnilo 548 respondentov, bola určená pre širokú verejnosť. Dotazník bol dostupný na webe RPS a iných stránkach počas januára 2015. Respondenti pochádzali z rôznych regiónov Slovenska a boli zo všetkých vekových kategórií.

„Prieskum sme uskutočnili v rámci aktivít prebiehajúceho projektu „LIFE Energia“ s cieľom zistiť znalosť danej problematiky. Projekt sme začali realizovať minulý rok v septembri, jedným z jeho hlavných cieľov je identifikovať úseky elektrických vedení, ktoré sú nebezpečné pre živočíchy. Počas projektu budú tieto časti osadené takými predmetmi s odrazovými prvkami, ktoré vtáky zaregistrujú a vedenie tak preletia“, povedala riaditeľka Lucia Deutschová z RPS. Súčasťou projektu je aj množstvo iných aktivít.

Anketa priniesla pre realizáciu projektu zaujímavé výsledky. „Prekvapujúco až 79 % respondentov sa stretlo s pojmom Chránenené vtáčie územie, zhruba polovica vedela, že sa takéto územie v ich okolí nachádza a z nich 75 % uviedlo i jeho názov“, povedala Máša Zuskinová z RPS. „Skoro polovica ľudí registruje na vedeniach a stĺpoch prvky na ochranu vtáctva. Zaujímavé odpovede priniesla pomerne náročná otázka – ako postupovať v prípade nálezu poraneného živočícha. Polovica respondentov poznala postup pre prípad nálezu poraneného živočícha v prírode. Prieskum ukázal, že i pojem rehabilitačná stanica síce nie je neznámy, ale to, kde sa rehabilitačné stanice nachádzajú a čo sa stane so zraneným živočíchom, už nie je verejnosti dostatočne známe. Pozornosť si nepochybne zasluhuje fakt, že viac ako 90 % vyjadrilo určitú nespokojnosť so stavom svojho životného prostredia“, dodáva Zuskinová.

Ako upresňuje Deutschová: „Výsledky ankety sú súčasťou rozsiahleho socio-ekonomického prieskumu, ktorý bude realizovaný počas celého projektu, až do roku 2019, pretože tento projekt je svojím rozsahom a zameraním jedinečný nielen na Slovensku, ale aj vo svete.  Pred niekoľkými dňami sme spustili internetovú stránku projektu www.lifeenergia.sk. Projekt LIFE13 NAT/SK/001272 Energia v krajine – elektrické vedenia a ochrana prioritných druhov vtákov v územiach Natura 2000 realizuje organizácia Ochrana dravcov na Slovensku spolu s partnermi projektu, ktorými sú Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Štátna ochrana prírody SR.

Pre viac informácií prosím kontaktujte: Lucia Deutschová, manažérka projektu LIFE Energia, 0911 219 520, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd