Slovenské riešenie svetového významu bolo predvedené pri Lemešanoch

TS-RPS-20150730-slovenske-riesenie-svetoveho-vyznamu-bolo-predvedene-úri-lemesanoch 1024 Tlačová správa 30.júl 2015

Pri Lemešanoch sa dnes pod záštitou spoločnosti Východoslovenská distribučná, a.s., uskutočnila prezentačná inštalácia prvkov na ochranu vtáctva na 110 kV vedenie pod napätím. Inštalácia bola vykonaná dronom, ktorý je špeciálne skonštruovaný na takúto prácu. Z pohľadu umiestňovania prvkov na elektrické vedenia ide o jednoduchý spôsob, ktorý uľahčí prácu energetikom. Zároveň ide o unikátne, slovenské riešenie svetového významu, o ktoré už teraz prejavujú záujem aj iné krajiny.

„Nárazy vtáctva do nadzemných elektrických vedení sú problémom, ktorému sa zvýšená pozornosť začala venovať len nedávno, v roku 2010. Odvtedy sa spolu s energetickými spoločnosťami na Slovensku snažíme tento problém riešiť, v súčasnosti predovšetkým v projekte LIFE Energia, ktorý podporila Európska komisia. Zmapujeme viac ako 8 000 km elektrických vedení na východnom a západnom Slovensku a identifikujeme rizikové úseky, kde dochádza k nárazom vtákov do vedenia. Na týchto úsekoch budú nainštalované tzv. odkloňovače letu vtákov, resp. zviditeľňovacie prvky, teda také prvky, ktoré vtáky zaregistrujú a vedenia nadletia. Ročne sa tak na Slovensku podarí zachrániť až tisíce vtákov, z toho mnohé z nich patriace medzi ohrozené druhy", vysvetľuje Lucia Deutschová, manažérka projektu LIFE Energia z Ochrany dravcov na Slovensku.

„Naším dlhodobým cieľom je zabezpečiť, aby bolo elektrické vedenie pre vtáky bezpečné. Podporujeme inovatívne spôsoby nielen v ochrane prírody, ale aj v zabezpečovaní distribúcie dnes už nepostrádateľnej elektriny do domácnosti. Preto sme sa veľmi potešili, keď sme sa dozvedeli o vývoji drona pre túto montáž na Slovensku. Pri vôbec prvej skúšobnej montáži v teréne, ktorá sa uskutočnila 18. 6. 2015 sa potvrdilo, že toto inovatívne riešenie je pre naše potreby reálne využiteľné. Na ukážku inštalácie dronom sme pozvali i ďalšie distribučné a prenosové spoločnosti nielen zo Slovenska, ale aj z iných krajín, pretože takéto riešenie vzbudilo veľký záujem", uvádza hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej, a.s Andrea Danihelová.

Projekt LIFE Energia realizuje organizácia Ochrana dravcov na Slovensku, Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Štátna ochrana prírody SR. Viac informácií o projekte nájde verejnosť na stránke projektu www.lifeenergia.sk.

Kontaktné osoby: Andrea Vlková, Východoslovenská distribučná, a.s., 0917 657 916, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.,

Lucia Deutschová, manažérka projektu LIFE Energia, Ochrana dravcov na Slovensku, 0911 219 520, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Projektova lista doplnena nadpis FINAL

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd