Featured

Dorota Nvotová pomáha energetikom pri ochrane vtáctva

Tlačová správa Lemešany 28. apríl 2015

V utorok, 28. apríla, neďaleko Elektrickej stanice Lemešany, realizovala spoločnosť Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD, a.s.), v spolupráci s mimovládnou organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), ukážku inštalácie prvkov na ochranu vtáctva na vzdušné vedenia vysokého napätia. Na konštrukcie podperných bodov boli umiestnené tzv. klobúkové chráničky a ekochráničky , ktoré umožňujú vtákom na podperný bod bezpečne dosadnúť. Okrem toho, za účelom zlepšenia viditeľnosti vedení, boli inštalované tzv. odkloňovače letu (alebo tiež zviditeľňovacie prvky), ktoré chránia vtáky pred nárazmi. Akcia sa uskutočnila v rámci projektu LIFE Energia, ktorého tvárou je známa herečka, speváčka a cestovateľka Dorota Nvotová.

„Konzoly na podperných bodoch elektrických vzdušných vedení predstavujú pre vtáctvo v otvorenej krajine veľmi atraktívne miesto, využívajú ich na dosadanie namiesto stromov. Vtáctvo býva usmrtené, resp. zranené buď v dôsledku zásahu elektrickým prúdom po dosadnutí na konštrukciu elektrického stĺpu, alebo po náraze do vedenia počas letu. Obeťami sa často stávajú aj také vzácne druhy, akými sú orol kráľovský, sokol rároh, drop veľký, kaňa sivá, kormorán malý a mnohé ďalšie. V kontexte ďalších negatívnych faktorov, ktoré na vtáctvo vplývajú, sú zásahy elektrickým prúdom a nárazy do vedení veľmi významné. Slovensko je však vynikajúcim príkladom zodpovedného prístupu energetických spoločností, ktoré spolupracujú na ochrane vtáctva a dlhodobo realizujú aktivity na ochranu pred negatívnymi vplyvmi svojich zariadení,“ informovala Lucia Deutschová z RPS.

„VSD, a.s. v rámci zodpovedného podnikania dlhodobo realizuje množstvo systémových opatrení na prevenciu úhynov a úrazov vtáctva na svojich zariadeniach. Inštaláciu prvkov realizujú špeciálne vyškolení pracovníci, pri dodržaní všetkých zásad BOZP, nakoľko často ide o prácu na vedení pod napätím. V oblasti ochrany a prevencie vtáctva sme aktívni dlhodobo, len v roku 2014 sme ošetrili takýmito prvkami 620 podperných bodov, teda približne 47 km vedení,“ vysvetlila Andrea Danihelová, hovorkyňa  VSD, a.s.

Akcia sa konala v rámci projektu LIFE Energia, ktorý systematicky rieši problematiku kolízií vtáctva so vzdušnými elektrickými vedeniami na východnom a západnom Slovensku a je podporený aj Európskou komisiou. Tvárou projektu je Dorota Nvotová, ktorá projekt propaguje, v záujme zvýšenia záujmu ľudí o ochranu prírody, pričom sa priamo zúčastňuje realizácie projektových aktivít, ako napríklad výsadba stromov, inštalácia hniezd, monitoring a pod. Ako povedala, je to pre ňu veľmi zaujímavá a podnetná skúsenosť, pretože príroda je pre ľudstvo nenahraditeľná a jej ochrana má teda veľký význam.

„VSD, a.s. je jedným z projektových partnerov, pričom tento projekt je jedným z mnohých, do ktorých sa spoločnosť zapojila, aby podporila ochranu vtáctva. Spomedzi všetkých vedení v našej kompetencii je ekologizovaných už viac ako tri štvrtiny celkovej dĺžky vedení,“ uzatvára A. Danihelová z VSD, a.s.

Kontaktné osoby:

Za VSD, a.s.: Andrea Vlková, Komunikácia, M: 0917 657 916, E: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Za RPS: Lucia Deutschová, manažérka projektu LIFE Energia, 0911 219 520, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Všetky informácie o projekte nájdete na www.lifeenergia.sk a www.facebook.com/lifeenergia.sk

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd