Featured

Inštaláciu ekozábran na elektrické vedenia podporila Dorota Nvotová

Tlačová správa, 26.marca 2015, Okoličná na Ostrove Spoločnosť

02 ZSDZápadoslovenská distribučná, a.s. (ZSD) dnes predstavila nový typ ekozábrany, ktorý sa bude používať v rámci západného Slovenska. Ide o prvok, ktorý sa inštaluje na konštrukcie stĺpov 22 kV napätia a bráni vtákom dosadať na nebezpečné konštrukcie. Tým sa predchádza usmrcovaniu vtákov v dôsledku zásahov elektrickým prúdom. Na úseku Veľký Meder – Zlatná na Ostrove dnes osadili zamestnanci spoločnosti ZSD 68 kusov takýchto zábran. Lokalita je súčasťou Chráneného vtáčieho územia Ostrovné lúky, ktoré je významné pre viaceré vzácne druhy vtákov, napríklad aj pre kriticky ohrozeného sokola červenonohého.

„Na distribučnej sieti elektrických vedení môže dochádzať k usmrcovaniu vtákov v dôsledku zásahov elektrickým prúdom po tom, ako vtáky dosadajú na konštrukcie stĺpov 22 kV napätia. Z tohto dôvodu sa na najrizikovejšie úseky pravidelne umiestňujú prvky na ich ochranu. Dnes našu aktivitu podporila svojou účasťou i Dorota Nvotová, čomu sa veľmi tešíme. S Dorotou budeme v spolupráci pokračovať na projekte LIFE Energia, v rámci ktorého pripravujeme krátke filmy k zaujímavým aktivitám projektu, akými sú napr. pomoc zraneným živočíchom, mapovanie elektrických vedení, či sadenie stromov“, povedal Jozef Chavko, predseda organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), ktorá dlhodobo úhyny vtáctva monitoruje a úzko spolupracuje s energetickými spoločnosťami.

„Ako spievam v jednej zo svojich piesní, dravce milujem a preto sa veľmi teším, že ich ochranu môžem podporiť i svojou účasťou na natáčaní aktivít projektu LIFE Energia“, povedala Dorota Nvotová, známa speváčka a herečka.

„Západoslovenská distribučná, a.s., sa dlhodobo venuje projektom na ochranu vtáctva pred nárazmi do elektrických vedení. Jednou z aktivít, ktoré realizujeme v spolupráci s organizáciou RPS, je osadzovanie ekozábran na konštrukcie stĺpov vedenia. Doteraz sme na západnom Slovensku takto ošetrili viac ako 500 km vedení (takmer 6000 stĺpov). Zároveň sme dlhoročným partnerom v projektoch LIFE. V súčasnosti je to LIFE Energia, v rámci ktorého budeme nasledujúce roky inštalovať na vedenia vysokého napätia tzv. odkloňovače. Tie minimalizujú riziko nárazov do vedenia aj v zhoršených poveternostných podmienkach. Na ekologizáciu vedení sme doteraz celkovo vynaložili takmer milión eur“ , povedala Michaela Dobošová, hovorkyňa ZSD.

Projekt LIFE Energia sa realizuje s podporou Európskej únie.

Pre viac informácií kontaktujte:

Michaela Dobošová, 0907 718 130, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., hovorkyňa, Západoslovenská distribučná, a.s. (ZSD)

Jozef Chavko, 0903 768 394, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., predseda organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS)  

Projektova lista doplnena FINAL

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd