Featured

Pri Košiciach otvorili zrekonštruovanú rehabilitačnú stanicu

DSC06604 Tlačová správa 9.decembra 2015

Dnes bola slávnostne otvorená najväčšia rehabilitačná stanica v Košickom kraji. Nachádza sa v Rozhanovciach a prevádzkuje ju Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLF). Stanica bola zrekonštruovaná v rámci projektu LIFE Energia tak, aby sa zabezpečili čo najlepšie podmienky pre záchranu zranených živočíchov. Hlavným cieľom stanice je poskytnutie špičkovej starostlivosti pre zákonom chránené živočíchy a následne, ak to okolnosti umožňujú, ich vypustenie do voľnej prírody. Stanica má k dispozícii 30 voliér. Môže prichýliť minimálne 30 zvieracích pacientov súčasne, najčastejšie ide o vtáky rôznych druhov.

Rehabilitacka 2 „Pred rekonštrukciou sa v rehabilitačnej stanici nachádzalo niekoľko voliér, ktoré už nespĺňali potrebné podmienky pre starostlivosť o zranené živočíchy a boli v zlom technickom stave. Táto časť areálu prešla kompletnou rekonštrukciou vďaka projektu LIFE Energia. Veľkou novinkou po oprave je takzvaná rozlietávacia voliéra. Slúži na posledné štádium rehabilitácie pred vypustením do voľnej prírody – je dostatočne veľká na to, aby sa v nej vtáctvo mohlo rozlietať a posilniť svalstvo. Univerzita poskytuje priestory na rehabilitáciu zranených živočíchov v Rozhanovciach od roku 1991 a veľmi sa tešíme, že odteraz môžeme poskytnúť kvalitnú starostlivosť aj o dravce a sovy. Pôsobnosť stanice je predovšetkým v regióne východného Slovenska, avšak neodmietneme pomoc chránenému živočíchovi v rámci celého Slovenska“, povedala rektorka UVLF Jana Mojžišová.

Rehabilitacka 3 „Ak občania nájdu zraneného alebo vysileného vtáka, v prvom rade je potrebné kontaktovať Štátnu ochranu prírody SR, ktorá má zo zákona povinnosť postarať sa o chránené živočíchy. Všetky potrebné informácie dostane verejnosť na linke 112. Po ošetrení veterinárom sa operence zotavujú v rehabilitačných a záchranných staniciach, na Slovensku je ich v súčasnosti 25. Následne, ak to okolnosti umožňujú, sú chránené živočíchy vypúšťané do voľnej prírody. V rámci projektu LIFE Energia, ktorý prebieha i na východnom Slovensku, mapujeme elektrické vedenia a posudzujeme ich bezpečnosť z hľadiska nárazov vtákov do elektrických vedení. Ako sa zistilo, niektoré úseky sú pre operence veľmi nebezpečné, počas letu si ich nevšimnú a narazia do nich. Tieto úseky sa začnú už v roku 2016 ekologizovať takými prvkami, ktoré vtáky včas zaregistrujú a vedenie nadletia. Zranené jedince z východného Slovenska, ktoré sa počas mapovania nájdu, sú ošetrované na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a odteraz budú umiestňované v rehabilitačnej stanici v Rozhanovciach“, hovorí Lucia Deutschová, manažérka projektu LIFE Energia a výkonná riaditeľka organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Rehabilitacka 4Kontaktné osoby: MVDr. Soroka Jaroslav, vedúci Účelového zariadenia pre chov a choroby zveri, rýb a včiel v Rozhanovciach, 0905 717 254, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.,
Lucia Deutschová, manažérka projektu LIFE Energia, 0911 219 520, 0903 219 524, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Doplňujúce informácie:
Rehabilitačná stanica bola zrekonštruovaná v rámci projektu LIFE Energia, ktorý podporila Európska únia, prostredníctvom programu LIFE. Významným prínosom projektu je zlepšenie stavu prioritných druhov vtákov v trinástich projektových chránených vtáčích územiach, ktoré sú súčasťou siete Natura 2000. Projekt realizujú organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Štátna ochrana prírody SR, s podporou Ministerstva životného prostredia SR, od septembra 2014 do decembra 2019.Všetky informácie o projekte nájdete na www.lifeenergia.sk a www.facebook.com/lifeenergia.sk.

Autor foto: Ochrana dravcov na Slovensku

Projektova lista doplnena nadpis FINAL

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd