Featured

Druhý májový víkend patrí sťahovavým vtákom

Tlačová správa 9.mája 2015,Bratislava

Druhý májový víkend patrí v kalendári každoročne k jednému z najväčších fenoménov prírody – sťahovaniu vtákov. Mnohé druhy prekonávajú dvakrát ročne obrovské vzdialenosti, jedným z hlavných dôvodov je nedostatok potravy v zimnom období. Počas svojej dlhej cesty zápasia s mnohými prekážkami, ktoré im človek za posledné desaťročia postavil do cesty, medzi hlavné bariéry v krajine v súčasnosti patrí sieť nadzemných elektrických vedení. Práve preto je tento rok hlavnou myšlienkou celosvetového podujatia upriamiť pozornosť verejnosti na tému energia tak, aby jej využívanie bolo voči vtáctvu priateľskejšie.

„Migrácia vtáctva začína koncom zimy, najviac druhov k nám však prilieta v apríli. Čas príletov veľmi závisí od počasia, tento rok priletelo mnoho druhov neskôr, pretože na jar sme zaznamenali veľa chladných dní. Naopak severské druhy, ktoré trávia zimu na Slovensku, napr. myšiak severský, sa pre chladné počasie u nás zdržali dlhšie. V súčasnosti už jarná migrácia pomaly končí, postupne pozorujeme i prílety posledných druhov, ako napr. kane popolavej, včelára lesného či na Slovensku kriticky ohrozeného sokola červenonohého. Jar a leto budú tieto druhy tráviť na Slovensku, jesenná migrácia začne už v auguste. Veríme, že počasie bude priaznivejšie a vtákom sa podarí vyviesť čo najviac mláďat", hovorí ornitológ a sprievodca Marek Brinzík.

„Je skvelé, že Dni sťahovavých vtákov sú tento rok na celom svete venované téme Energia. Počas migrácie sa vtáctvo stretáva s viacerými nástrahami, ku ktorým patria aj strety s elektrickými vedeniami. Tie zapríčiňujú závažné zranenia vtákov a úhyny. Slovensko patrí medzi krajiny, kde energetické spoločnosti dlhodobo spolupracujú pri ochrane vtáctva pred zásahmi elektrickým prúdom po dosadnutí na konštrukciu, ale aj pred kolíziami s vedením. Príkladom spolupráce je množstvo úspešných projektov, z ktorých najnovší má názov LIFE Energia, realizuje sa od septembra 2014 s podporou Európskej komisie a potrvá 5 rokov", hovorí Lucia Deutschová, manažérka projektu LIFE Energia z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

„Pri príležitosti osláv sťahovavých vtákov sme tento rok po prvýkrát pripravili exkurziu pre verejnosť na Devínskej Kobyle pri Bratislave, ktorá sa uskutoční 15. mája o 17:00 hod. Cieľom exkurzie je naučiť záujemcov rozpoznať viaceré druhy dravcov a priblížiť fenomén vtáčieho sťahovania. Devínska Kobyla je domov niekoľkých druhov dravých vtákov, napríklad sokola myšiara, jastraba krahulca, myšiaka lesného, či včelára lesného. Je to tiež výborné miesto, z ktorého možno pozorovať ďalšie dravé vtáky preletujúce z priľahlých nížin, ako sú napríklad orliaky morské, či haje červené. Výklad bude smerovaný i k základnému rozlišovaniu dravých vtákov –podľa siluet vybraných druhov a porovnávania tvaru krídel. Okrem dravcov nepochybne zaujmú pestrofarebné včeláriky zlaté. Exkurzia je bezplatná a vhodná i pre rodiny s deťmi. Počet účastníkov je limitovaný, na exkurziu je potrebné sa prihlásiť. Viac informácií nájdu záujemcovia na webovej stránke www.dravce.sk", uzatvára Marek Brinzík. Exkurzia sa realizuje v rámci programu 3D od ZSE, ktorý podporila Západoslovenská energetika, a.s.. Viac informácií o programe nájde verejnosť na adrese www.dravce.sk/3D.

Pre viac informácií prosím kontaktujte: Lucia Deutschová, manažérka projektu LIFE Energia, 0911 219 520, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., Marek Brinzík, 0944 363 329

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd