S ornitológmi do prírody – v sobotu bude deň sťahovavého vtáctva
Featured

S ornitológmi do prírody – v sobotu bude deň sťahovavého vtáctva

Druhá májová sobota v kalendári je už tradične venovaná Svetovému dňu sťahovavého vtáctva. Milovníci prírody si v tento deň pripomínajú význam operencov rôznymi podujatiami po celom svete. Na Slovensku pozýva Ochrana dravcov na Slovensku na exkurziu, ktorá sa uskutoční na Devínskej Kobyle v Malých Karpatoch. Aj napriek meniacemu sa počasiu väčšina sťahovavých vtákov ku nám už priletela a začala s hniezdením, v najbližších dňoch sa ešte očakáva prílet posledných druhov.„Svetový deň sťahovavého vtáctva si pripomínajú ľudia na celom svete rôznymi podujatiami a aktivitami. Je príležitosťou si uvedomiť, aký výnimočný a obdivuhodný je fenomén vtáčieho putovania. Vtáky majú pre ľudí obrovský význam a migrácia je pre nich jedno z najcitlivejších období roka, určite si zaslúžia našu pozornosť a ochranu. Tohoročná téma je ochrana vtáctva pred plastmi. Týmto druhom znečistenia trpia predovšetkým vodné druhy, známe sú prípady úhynov v dôsledku konzumácie drobných plastových častíc,“ vysvetľuje Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

 

„Ornitológovia z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, spolu so Západoslovenskou energetikou, a.s., už tradične pozývajú verejnosť do prírody. V sobotu 11. mája na Devínskej Kobyle priblížia návštevníkom tajomstvá vtáčieho sťahovania, naučia rozoznávať vtáčí spev, či siluety rôznych letcov. Pre viacerých je najväčším ťahúňom včelárik zlatý, náš najpestrejšie sfarbený druh s exotickým vzhľadom. Patrí tiež medzi sťahovavé vtáky, zo zimovísk sa vrátil iba nedávno a v oblasti Devínskej Kobyly pravidelne hniezdi. Okrem toho uvidíme bociany biele, kavky tmavé, sokoly myšiare. Môžeme pozorovať aj vzácnejšieho včelára lesného či bežnejšieho myšiaka hôrneho. Ozývať sa budú sýkorky, drozdy plavé a čierne, kolibkárik čipčavý, penica čiernohlavá, kanárik poľný,“ hovorí Deutschová.

 

Slovensko je dôležitá križovatka vtáčích migračných ciest. Pozorovať či počuť vtáky na ťahu je ľahšie, než napríklad počas výchovy mláďat, kedy je ich správanie menej nápadné. Preto robíme exkurziu práve v tomto čase. Aktuálna sezóna praje druhom, ktoré sa živia drobnými zemnými cicavcami (napríklad hrabošom), uvidíme ich aj v sobotu vo vyššom počte než zvyčajne.

 

Doplňujúce informácie:

 • Jarná migrácia je oveľa rýchlejšia než jesenná, vtáky sú poháňané inštinktom, alebo, z ľudského pohľadu, túžbou po rozmnožovaní a výchove mláďat. Niektoré druhy majú za sebou stovky až tisícky kilometrov, prekonali fujavice, niektoré dokonca púštne búrky.
 • Druhy, ktorých prílet ešte očakávame: červenák karmínový, penica jarabá, strakoš obyčajný, muchárik malý, trsteniarik spevavý a kolibkárik sivozelený.
 • Pri druhoch s vyššou početnosťou možno sledovať v priebehu rokov aj zmeny pri výbere migračných trás a zimovísk. Napríklad bocian zimuje priemerne až o približne 1000 kilometrov severnejšie než tomu bolo pred 70 rokmi. Podobný trend sledujeme u penice čiernohlavej – časť stredo a západoeurópskej populácie zimuje na Britských ostrovoch, zatiaľ čo kedysi zalietali až do severnej Afriky a južnej Európy.
 • Bohužiaľ sú územia, kde sa putujúce operence naďalej lovia, či dokonca strieľajú (Taliansko, Malta, Cyprus, Libanon, Egypt, či Sýria), do cieľa sa tak nedostanú milióny obetí. Ide o nelegálnu činnosť, ktorou sa zaoberajú medzinárodné iniciatívy a ktorú sa vďaka tomu darí čiastočne odhaľovať a predchádzať jej.
 • Čo môžeme urobiť, aby sme zabránili znečisteniu planéty plastmi?
  1. Odmietni čo nepotrebuješ.
  2. Minimalizuj odpad z toho, čo potrebuješ - (napr. nakupovať s vlastnou taškou a vlastnými vreckami, uprednostniť nákup v obchodoch, kde tovar navážia - tzv. bezodpadové predajne potravín a drogérie, nekupovať jedlo, ktoré je mnohonásobne balené – napr. dezerty môžu mať až 5 obalov).
  3. Znovu používaj – mnohé veci nemusíme vyhodiť – môžeme ich opätovne využiť – nepotrebné oblečenie darovať, upraviť, prešiť. Neriaďme sa reklamou, ktorá nás núti mať vždy najnovší model mobilu a inej elektroniky. Premýšľajme, či nákup danej veci je iba naším rozmarom, alebo naozaj nevyhnutnosťou.
  4. Kompostuj - biologický odpad je možné pretvoriť na kompost a vrátiť do prírody vo forme prijateľnej pre pôdu.
  5. Recykluj – triedenie odpadu nie je v odpadovom rebríčku na prvom mieste, pretože pre vznik každého produktu je potrebná elektrická energia a ťažba surovín. Niektoré druhy odpadov sa nedajú vytriediť a končia na skládkach, alebo v spaľovniach. Vždy je však dôležité vzniknutý odpad triediť.
  6. Buď aktívny - pridaj sa k rôznym iniciatívam, ktoré čistia prírodu od odpadov. Podporuj miestne a globálne akcie proti nadmernému, zbytočnému používaniu a škodlivému zneškodňovaniu plastov. Buď aktívny na úrovni zastupiteľstva, prípadne parlamentu, alebo hoci na úrovni miestnej komunity.

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd