Ľudský odpad ohrozuje vtáctvo
Featured

Ľudský odpad ohrozuje vtáctvo

Čo môžeme urobiť okrem toho, že sa podchvíľou pozastavíme a zhrozíme nad statusom na sociálnej sieti, videom, fotkou v novinách?

 

Tento rok pripadol Svetový deň sťahovavého vtáctva na 11. máj. Jeho témou bola ochrana vtáctva pred plastovým odpadom. Zaoberať sa touto aktuálnou otázkou v súvislosti s operencami je nepochybne na mieste, plasty v tele má napríklad prakticky každý organizmus žijúci v morskom prostredí, vrátane vtákov. Nešťastia spôsobené ľudským odpadom poznáme aj z našej domácej vtáčej ríše.

 

„Ako náš odpad vtáky ovplyvňuje? Aj zo Slovenska sú známe prípady, keď sa labute, kačice a iné vodné druhy zamotali do zvyškov rybárskych vlascov, tie sa im dostali do zobáka, okolo krídiel, alebo znehybnili nohy. Niekedy ide aj o zapichnutie háčika do zobáka. Niektoré druhy si po výstelku hniezd chodia na skládky – nebezpečné časti boli nájdené a odstránené z hniezd bocianov, hají, orlov, volaviek, mnohých spevavcov (napr. drozdov či žltochvostov). Išlo o odpady, do ktorých sa mohli zamotať mláďatá i dospelé jedince, resp. taký, ktorý ich mohol zraniť,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

 

„Známy je dokonca prípad z hniezdenia vzácneho sokola červenonohého, ktorý sa zamotal do zvyškov povrazu, používaného na zviazanie vriec s osivom. Hospodári odpad po sebe jednoducho nechali pohodený na poli. Odtiaľ ho ako stavebný materiál na hniezdo priniesla vrana, ktorej stavba sa v nasledujúcej sezóne zapáčila práve vzácnemu sokolovi. Povraz ho uväznil, preto nedokázal odletieť a zaobstarať si potravu a uhynul. Vodné vtáky trpia nielen škodlivou potravou, ktorú im ľudia hádžu (pečivo a zvyšky jedál). Nebezpečné sú igelity, zvyšky balónov a podobne, ktoré vtáky skonzumujú a tie im v tráviacom trakte škodia. Síce nie plastovým, ale tiež nebezpečenstvom našej doby sú takzvané lampióny šťastia, zaznamenané boli prípady vtákov uhynutých po popálení ich ohňom (napríklad aj u nás veľmi vzácnej plamienky driemavej). Osobitným prípadom sú žuvačky. Po tom, ako skončia na zemi, ich nájdu drozdy, považujúc ich za svoju prirodzenú potravu – larvy hmyzu. Drozd, ktorý prehltne lepkavú hmotu, má osud spečatený,“ vysvetľuje Deutschová.

 

„Každý z nás má oveľa viac možností zmeniť veci k lepšiemu, než si myslíme, stačí malá úprava správania. Aj o tom sa hovorilo v sobotu 11. mája na exkurzii, venovanej sťahovavým vtákom, spoznávaniu a ochrane vtáctva. Organizovala ju Ochrana dravcov na Slovensku s podporou Západoslovenskej energetiky, a.s. Dobrá správa je, že ekologické správanie je stále modernejším trendom, obzvlášť u mladej generácie. Svedčí o tom aj fakt, že podujatia sa zúčastnilo viac než 100 ľudí, z toho približne polovica boli deti do 15 rokov,“ uzatvára Deutschová.

 

Doplňujúce informácie:

 • Jedna plastová fľaša sa podľa niektorých zdrojov rozloží približne za 450 rokov, rybárskym sieťam a vláknam to môže trvať až 600 rokov.
 • Exkurzia sa konala v rámci programu 3DodZSE – Dávame Domov Dravcom, fotografie nájdete tu. Kompletnú správu s mapou a súpisom druhov nájdete tu. Viac info o programe 3D tu.
 • Čo môžeme urobiť, aby sme zabránili znečisteniu planéty plastmi a predišli tvorbe odpadu?
  1. Odmietni čo nepotrebuješ.
  2. Minimalizuj odpad z toho, čo potrebuješ. (Použi viackrát to, čo sa dá. Nakupuj s vlastnou taškou/vreckami - prednostne v obchodoch, kde tovar navážia - tzv. bezodpadové predajne potravín a drogérie. Nekupuj jedlo, ktoré je mnohonásobne balené – napr. dezerty môžu mať až 5 obalov. Zdôrazni, že si neprosíš slamku do svojho nápoja. Nahraď jednorazové plastové fľaše a poháre opakovane použiteľnými. Nakupuj z druhej ruky.).
 • 3. Znovu používaj. Mnohé veci nemusíme vyhodiť – môžeme ich opätovne využiť; nepotrebné oblečenie darovať, upraviť, prešiť. Neriaďme sa reklamou, ktorá nás núti mať vždy najnovší model mobilu a inej elektroniky. Premýšľajme, či nákup danej veci je iba naším rozmarom, alebo naozaj nevyhnutnosťou.
  4. Kompostuj. Biologický odpad je možné pretvoriť na kompost a vrátiť do prírody vo forme prijateľnej pre pôdu.
  5. Recykluj. Triedenie odpadu nie je v odpadovom rebríčku na prvom mieste, pretože pre vznik každého produktu je potrebná elektrická energia a ťažba surovín. Niektoré druhy odpadov sa nedajú vytriediť a končia na skládkach, alebo v spaľovniach. Vždy je však dôležité vzniknutý odpad triediť.
  6. Buď aktívny. Pridaj sa k rôznym iniciatívam, ktoré čistia prírodu od odpadov. Podporuj miestne a globálne akcie proti nadmernému, zbytočnému používaniu a škodlivému zneškodňovaniu plastov. Buď aktívny na úrovni zastupiteľstva, prípadne parlamentu, alebo hoci na úrovni miestnej komunity.

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd