Ornitológovia vyhodnotili výsledky tohoročného hniezdenia plamienky driemavej – populárnej sovy, ktorej operenie tváre pripomína srdce. Ostali príjemne prekvapení, pretože ide o najúspešnejšiu sezónu za minimálne 8 rokov. Plamienkam prialo počasie, mali tiež dostatok potravy. 6 párov vyviedlo spolu až 53 mláďat. Ide o najvzácnejší a najviac ohrozený druh sovy, aký u nás hniezdi.
„Od roku 2014 realizujeme systematický monitoring populácie plamienky driemavej, s dôrazom na oblasť Podunajskej nížiny. Za celý čas sme zaznamenali len jediné hniezdenie - v roku 2017, v budove poľnohospodárskeho družstva v Malej Mužli, vyletelo 6 mláďat. Aktuálna sezóna nás preto mimoriadne príjemne prekvapila,“ hovorí Kristián Bacsa z Ochrany dravcov na Slovensku.
„Tento rok hniezdilo až 6 párov, v katastroch obcí Okoč, Malá Mužla, Kolárovo, Zemianska Olča, Vlčany a Partizánske. Vo všetkých týchto územiach naši členovia v predošlých viac ako 10 rokoch rozmiestnili vyše 60 búdok v spolupráci s miestnymi družstvami, aj vďaka podpore Západoslovenskej energetiky, a.s.. Päť párov tieto možnosti využilo, jeden pár si vybral stropnú časť starej hospodárskej budovy,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.
„Populácia hraboša poľného, ktorý tvorí hlavnú zložku potravy mnohých druhov dravcov a sov, vrátane plamienky, dosahovala tento rok na mnohých lokalitách extrémne hodnoty. To umožnilo hniezdiť a mať viac potomstva aj vyššiemu počtu párov plamienok. Niektoré dokonca hniezdili dvakrát, čo je za takýchto okolností v prípade plamienok bežnejšie ako u iných druhov sov. Spolu vychovali až 53 mláďat. Sovíčatá z prvej vlny opustili hniezda koncom júna a z druhej v priebehu septembra. Všetky sme označili krúžkami,“ informuje Slobodník.
„Plamienkam prialo i počasie, miestna populácia bola posilnená aj jedincami odchovanými v zajatí v štyroch rozličných zariadeniach v rámci Slovenska a Českej republiky. Od augusta 2017 do augusta 2019 bolo v strešných priestoroch (povalách) farmy neďaleko Dunajskej Stredy a SEV Dropie vypustených spolu 50 jedincov plamienky driemavej. Išlo sovy rôznych vekových kategórií. Mimoriadne nás potešilo, že medzi úspešnými pármi v aktuálnej sezóne bola aj jedna plamienka, ktorú sme vypustili v areáli SEV Dropie v roku 2018. Teraz zahniezdila pri Okoči, teda asi 9 kilometrov odtiaľ. Vieme to podľa krúžku, keďže všetky vypustené jedince sme označili,“ hovorí Bacsa.
Kontakt: Roman Slobodník,
Doplňujúce informácie:
- Plamienka driemavá v minulosti obývala takmer každú kostolnú vežu a poľnohospodársky dvor. V roku 2000 sa hniezdna populácia plamienky driemavej na Slovensku odhadovala až na 400 - 600 párov. Dnes je hniezdenie natoľko ojedinelé, že sa tešíme z každého páru. Za posledných 30 rokov jej populácia na území Slovenska zaznamenala dramatický pokles, druh sa ocitol na pokraji vyhynutia.
- V potrave plamienky driemavej prevládajú hlavne malé hlodavce ako hraboš poľný, myš domáca, nepohrdne ani potkanom. Táto sova tak poľnohospodárom prináša veľký úžitok.
- „Búdky predstavujú pre plamienky bezpečné hniezdne prostredie, mláďatá sú chránené pred predátormi a vyrušovaním. Hoci ich nazývame búdkami, v skutočnosti majú rozmery ako búda pre stredne veľkého psa (1 x 0,5 x 0,5 m). Plamienky majú rady priestor. V rokoch, keď je na poliach dostatok hrabošov, dokážu hniezdiť dvakrát, výnimočne aj trikrát počas sezóny. V takomto „hrabošom roku“ môžu naraz vychovávať až 10 mláďat. Samec dokonca vybuduje akúsi potravinovú špajzu, teda miesto, kde do zásoby nanosí ulovené hlodavce. Keď prídu náhle dlhotrvajúce dažde, alebo mláďatá majú vyšší apetít, rodičia ich kŕmia práve z týchto zásob,“ vysvetľuje Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.
- Vypustené plamienky boli vychované v Záchrannej stanici pre zranené živočíchy v Zázrivej a v Záchrannej stanici v Bartošoviciach v Českej republike.
- Zlepšovanie hniezdnych možností a tak podporu populácií vzácnych dravcov a sov dlhodobo podporuje Západoslovenská energetika v rámci programu 3D od ZSE – Dávame Domov Dravcom.
- Viac v tlačovej správe z júna 2019 TU, resp. z júna 2017 TU.