Tlačové správy r.2018

Featured

Ticho po silvestrovskej noci – smutným následkom zábavnej pyrotechniky vieme predísť

Tlačová správa Labute Jozef Chavko
Výbuchy tzv. zábavnej pyrotechniky sú veľkým stresom pre zvieratá, či už ide o domácich miláčikov, alebo druhy žijúce vo voľnej prírode. Jediná noc stačí na to, aby všetko stíchlo. Vystrašené zvieratá doslova utečú z oblastí, kde sa predtým zdržiavali. Dobrým príkladom sú kŕmidlá – ľudia si všímajú, že dovtedy obľúbený zdroj doplnkovej potravy ostáva po silvestrovskej noci opustený. Iným dôsledkom sú vážne zranenia či úhyny, spôsobené ohňostrojmi, petardami, dokonca i takzvanými lampiónmi šťastia. V dôsledku stresu tiež vtáctvo prichádza o drahocenné tukové, resp. energetické zásoby, ktoré sú nevyhnutné pre prežitie v chladnom období roka.

Featured

Väčšina ľudí netuší, že v ich okolí zimujú sovy

Tlačová správa mysiarka usata Stano Harvancik web
Mestá a obce majú obyvateľov, o ktorých niektorí ľudia ani netušia. Sú nimi sovy myšiarky ušaté, ktoré sem prileteli stráviť zimu. Na jednom strome môže byť aj niekoľko desiatok týchto pozoruhodných stvorení. Ide o zaujímavý fenomén, ktorý sledujú odborníci aj s pomocou verejnosti. Nahlásením údajov o zimovisku myšiarok ušatých môže ktokoľvek prispieť k poznaniu ich rozšírenia a dokonca získať zaujímavé ceny v súťaži. Voľné dni počas vianočných sviatkov tak môžu ľudia využiť i na hľadanie stromčeka so sovami – „myšiarkovníka“.

Featured

Tieto druhy vtákov môžeme na Slovensku pozorovať len v zime

Tlačová správa Sokol kobec Jozef Chavko
Aj keď sa nám zdá, že počas mrazov príroda spí, nie je to celkom pravda. Práve v zime sa slovenská krajina stáva domovom „exotických“ druhov, ktoré v inom období roka neuvidíme. Prilietajú zo severnejších častí Európy za potravou, ktorej u nás nájdu viac, než vo svojej domovine. Prvé prílety zimných návštevníkov registrujeme už od konca septembra, počet druhov i jedincov postupne rastie.

Featured

Zásady správneho prikrmovania vtáctva

Tlačová správa Datel velky Gabor Furi web
Vonkajšie teploty klesajú s postupujúcou zimou stále nižšie. Ľudia sa môžu obliecť, no vtáctvo potrebuje dostatok energetických zásob. Čím dlhšie mrazivé dni trvajú a čím väčšia časť krajiny je skrytá pod snehom, tým dôležitejšie je pomáhať operencom doplnkovou potravou. Prečo? Kedy začať a kedy skončiť? Aké je vhodné kŕmidlo a kam ho dať? Čím kŕmiť a čím určite nie? Odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku pripravili jednoduché pravidlá, ich rešpektovaním bude naša pomoc účinná.

Featured

Rok 2018 je aj syslím rokom

Tlačová správa Sysel pasienkovy web ChavkoV roku 2018 sa sysľom pasienkovým na Slovensku veľmi darilo, odborníci ho nazývajú aj syslí. Títo praví zimní spáči oddychujú vo svojich norách ešte len tri týždne, teplé októbrové dni naplno využili. Kým minulý rok sa v Slovenskom krase uložilo na spánok 400 sysľov, túto jeseň to už bolo 600. Darilo sa im aj na Muránskej planine v lokalite Biele vody – pod zemou si spokojne odfukuje viac ako 2 000 sysľov. Pre prežitie počas chladných dní je kľúčové poriadne vykŕmenie – aj počas spánku potrebujú dostatok energie. Teplé jesenné dni im v zbere potravy výrazne pomohli.

Featured

Jesenná migrácia vrcholí. Vtáky letia za potravou, nie za teplom.

Tlačová správa vyrik obycajny Karol Sotnar

Tohtoročná jesenná migrácia vtáctva je vo svojej vrcholnej fáze, od polovice októbra aktivita spravidla postupne klesá. Niektoré doterajšie migračné presuny boli natoľko masívne, že sa dali sledovať dokonca na radaroch. Počas uplynulého víkendu (13.-14.10.2018) sa senzáciou stalo fascinujúce pozorovanie rekordného kŕdľa - až 160 tisíc jedincov žeriava popolavého v maďarskom Národnom parku Hortobágy.

Featured

Po prvý raz zverejnili mapy ekologizovaných úsekov vedení

Tlačová správa Koksov Baksa titulka

FireFly, lamely či špirála – sú typy špeciálnych prvkov, ktoré sa na Slovensku od roku 2016 postupne objavujú na rizikových úsekoch elektrických vedení vďaka projektu LIFE Energia. Pomáhajú predísť nárazom operencov a zabrániť tak smrteľným kolíziám. Pri príležitosti Európskych dní vtáctva, ktoré oslavujeme najbližší víkend, zverejnila Ochrana dravcov na Slovensku mapu ekologizovaných úsekov vedení tak, aby si ich mohla pozrieť i verejnosť. Teraz je totiž na takéto prechádzky ideálny čas - v období jesennej migrácie sa vtáky zhlukujú do kŕdľov a predvádzajú milovníkom prírody jedinečné divadlo.

Featured

Kvôli ľuďom takmer vyhynul, teraz s ich pomocou prežíva

Tlačová správa Raroh zachraneny po naraze 2018 JozefChavko
Sokol rároh, na území Európy zaradený do kategórie ohrozený, na Slovensku takmer vyhynul. Vďaka húževnatej a náročnej práci členov Ochrany dravcov na Slovensku sa u nás podarilo zachovať a postupne zvýšiť ich počet z niekoľkých párov na súčasný stav – 31 párov. Populácia najväčšieho z piatich druhov sokolov, ktoré na Slovensku hniezdia, je naďalej krehká a potrebuje pomoc odborníkov. Rovnako ako iné dravce, má sokol rároh v prírode nezastupiteľné miesto.

Featured

Sokoly červenonohé počítajú na nocoviskách, kým odletia do Afriky

Tlačová správa

Samec sokol cervenonohy titulka Jozef ChavkoVtáčie sťahovanie začína v našich končinách ešte počas leta. Prvé odlietajú subsaharské migranty, zimujúce pod rovníkom. Patrí k nim aj fešák medzi dravcami – sokol červenonohý. Počas jesennej etapy ich presunu sa jedince zhromažďujú a spoločne nocujú. Do medzinárodnej aktivity - sčítania sokolov, sa Slovensko tento rok zapája po piatykrát, zatiaľ posledný termín bol v stredu 12. septembra. Náš najvzácnejší hniezdiaci sokol čochvíľa odletí do Afriky a vráti sa až v apríli.

Featured

Mláďatá kaní popolavých zachránili v hodine dvanástej - VIDEO

Tlačová správa Bratislava Kane popolave titulka
Hniezdo najohrozenejšieho dravca na Slovensku nenájdete na vysokých skalách, či v hlbokých lesoch, ale – veľmi prekvapujúco – v obilnom poli. V jednoduchom hniezde v pšeničnom láne vychovávajú svoje mláďatá kane popolavé. Členom Ochrany dravcov na Slovensku sa tento rok podarilo zachrániť 8 mláďat. Aktuálne sa na migráciu pripravujú aj tie, ktoré vyleteli ako posledné a ich osud nebol až do posledného momentu istý.

Featured

Zdá sa vám, že sa leto nikdy neskončí? Vtáky už začali púť na zimoviská

Tlačová správa Strakos obycajny Jozef Chavko titulka

Fenomén vtáčieho ťahu nedbá na počasie a aktuálne teploty. Inštinkt migrantov velí jasne – keď skončí hniezdenie, teda ako náhle sú mláďatá samostatné, vydávajú sa na dlhú púť. Aktuálne to platí pre takzvané subsaharské migranty, zimujúce pod rovníkom. Radíme sem trsteniariky, mucháriky, strakoše, dážďovníky, z dravcov napríklad sokola červenonohého. Milovníkov vtáctva čakajú jedinečné pozorovania tiahnucich kŕdľov, odpočívajúcich skupín a fascinujúcich preletov. Všetko iba začína - spomedzi asi 217 vtáčích druhov, ktoré na Slovensku pravidelne hniezdia, odlieta na zimu viac ako 150.

Featured

Orlie dámy Zora a Štefánia trávia prázdniny na Slovensku

Tlačová správa Zora opat na Slovensku titulka
Zora a Štefánia sú minuloročné mláďatá orlov kráľovských, ktoré sa vyliahli na východnom Slovensku. Ešte na hniezde im ornitológovia osadili satelitné GPS vysielačky. Odvtedy neustále prekvapujú odborníkov i širokú verejnosť svojimi cestovateľskými kúskami - Zora navštívila 9 krajín, Štefánia dokonca 11. Obe orlice sa tento rok vrátili na Slovensko a letné prázdniny trávia v okrese Trebišov.

Featured

Dravce mali tento rok menej potravy, ako hniezdil ohrozený sokol?

Tlačová správa Mladatka Jozef Chavko
Rok 2018 ponúkal dravcom niekde až o polovicu menej potravných zdrojov ako ten minulý. Druhy, ktoré sa na jar vrátili z ďalekých zimovísk, potrebovali po namáhavej ceste doplniť sily. Medzi nimi aj sokol červenonohý. Pre účinnú starostlivosť najprv odborníci lokalizujú jeho hniezda, možností je až 150. Keď sa to podarí, páry sú rušené a ohrozované, objavili ich tiež predátori. Vypuklo leto, prišli horúčavy aj búrky a s nimi silné vetry. Ochrániť najvzácnejšieho sokola hniezdiaceho na Slovensku nie je vôbec jednoduché.

Featured

Aj vtáky potrebujú piť – pomôžeme im napájadlom

Tlačová správa  Vtaky privode c3 Furi

V letných horúčavách veľmi rýchlo vysychajú prirodzené zdroje vody pre vtáctvo. Pomôcť im môžeme vytvorením bezpečného prístupu ku existujúcim vodným plochám, alebo, ak nie sú naporúdzi, prípravou nového napájadla. Pri dodržaní prostých zásad tak pomôžeme vtáctvu zvládnuť tropické dni a možno aj prežiť.

Featured

Päť mláďat sokola myšiara dostalo nový domov

Tlačová správa Mladata sokola mysiara dostali novy domov

Päť mláďat sokola myšiara dostalo nový domov v náhradných hniezdach pri Kolárove a na Hornej Nitre. Ide o druh, ktorý sa prispôsobil životu v mestách, na úspešné vyhniezdenie mu stačí kvetináč, dostatočne veľký výklenok alebo zabudnuté vedro na balkóne. Ornitológovia odhadujú, že v intravilánoch miest a obcí na Slovensku žije asi tisíc párov sokola myšiara. Jeho jedálny lístok pozostáva najmä z hlodavcov, pomáha tak ľuďom regulovať ich počet v prírode.

Featured

Dymové sokoly sa vracajú – na Slovensko z Afriky

Tlačová správa Prve mlada TJW 2018
Sokol červenonohý dostal pomenovanie podľa svojich červených nôh. Keď bol ešte na Slovensku oveľa hojnejším druhom, nazývali ho bežní ľudia i dymovým. Tento dravec je dnes u nás extrémne vzácny, v slovenskej krajine sa nachádza len jediné územie, kde hniezdi. Odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku zistili, že sa sem sokoly úspešne vracajú po svojich cestách z Afriky. Ako je to možné?

Featured

Našli ste mladú sovu či sokola? Ich odnesením im môžete viac uškodiť, ako pomôcť

Tlačová správa Bratislava, 22. júna 2018 Zbytocne odnesena mysiarka2
Združenia venujúce sa ochrane vtáctva i záchranné stanice sú v týchto dňoch tradične cieľom návštev, telefonátov a správ verejnosti. Ľudia pri náleze mláďat vtákov často nevedia, ako postupovať, prípadne im prekáža pískanie mladých sov. Správnym postupom môžeme zachrániť život a naopak, tým nesprávnym skôr ublížiť.

Featured

Mladé sysle sú zraniteľné, tento rok im praje

Tlačová správa Bratislava, 9. júna 2018 Tohorocne mlada Maros Detko
Sysľom pasienkovým sa na dvoch obnovených lokalitách v Slovenskom krase (Gemerská Hôrka a Hrhov) darí aj naďalej. Zimu prežilo približne 330 jedincov, čo je pri ich vysokej úmrtnosti počas hibernácie považované za veľký úspech. Aktuálne pozorujeme mláďatká, ktoré sa učia chodiť a samostatne prijímať potravu. Na plochy, ktoré boli v rámci projektu LIFE Energia vyčistené od náletov kríkov a stromov, sa sysle rozširujú. V pôvodnej kolónii im už je totiž tesno. Syseľ patril v minulosti medzi bežné živočíchy a bol významnou zložkou potravy dravcov – napríklad sokola rároha alebo orla kráľovského.

Featured

Karbofurán v dome poľovníka?

Tlačová správa Bratislava, 7. júna 2018Orol kralovsky

6. júna 2018 informovala Polícia Slovenskej republiky prostredníctvom médií o zaistení chemickej látky v dome poľovníka, v obci Tvrdošovce. O zadržanej látke sa predpokladá, že ide o karbofurán, teda nebezpečný jed, využívaný na cielené usmrcovanie takzvanej škodnej zveri. Žiaľ, niektoré skupiny do tejto kategórie radia aj chránené živočíchy, vrátane dravcov.

Featured

Keď na balkónoch „kvitnú“ sokoly

Tlačová správa Bratislava, 31. mája 2018  Sokol mysiar2 Stanislava Nedobova
22. máj bol Medzinárodným dňom druhovej rozmanitosti. Za pestrosťou životných foriem už nemusíme cestovať len do prírody, niektoré zaujímavé druhy si obľúbili aj mestské prostredie. Okolie ľudí sa stáva útočiskom tiež pre čoraz viac operencov – v mestách majú viac mláďat, dostatok hniezdnych možností i dostupnosť potravy. Črepník na balkóne paneláka, na parapete, či iba dieru v stene - si nezriedka vyhliadne menší dravec – sokol myšiar. Prvé reakcie ľudí bývajú rozpačité, pri správnom postupe sa však nie je čoho obávať. Hniezdenie okrídleného suseda je vždy fascinujúcim a navyše náučným predstavením pre celú rodinu.

Featured

Na Slovensku je extrémne vzácny – fešák medzi dravcami začína hniezdiť

Tlačová správa Bratislava, 29.máj 2018 PCW Miska
V 90-tych rokoch 20. storočia hniezdilo na Slovensku až 70 párov sokola červenonohého. Vtedy azda nikto netušil, že iba o pár rokov neskôr sa tento nádherný fešák medzi dravcami dostane na hranicu vyhynutia a že budeme bojovať o jeho záchranu. Vďaka intenzívnej práci odborníkov máme nádej. Po minuloročnom historickom úspechu, kedy 16 párov odchovalo 41 mláďat, je na jedinej známej hniezdnej lokalite opäť rušno. Vrátili sa sem i jedince označené krúžkami ako mláďatá. Ako sa bude dariť vzácnemu druhu na Slovensku v budúcnosti? To záleží aj na nás.

Featured

Zastavenie ťažby umožní vtáctvu pri Bratislave úspešne vyhniezdiť

Tlačová správa Bratislava, 26. mája 2018 datel velky

24. mája informovali Lesy SR o zastavení ťažby dreva na Devínskej Kobyle, na základe žiadosti nášho združenia. Radi by sme k tomu poskytli naše stanovisko.

Na základe informácie o plánoch ťažby (tu) a informácii o realizácii hospodárskych zásahov v oblasti Devínskej Kobyly (tu) a vzhľadom na prebiehajúcu hniezdnu sezónu, Ochrana dravcov na Slovensku okamžite realizovala v oblasti ornitologický prieskum. Bolo totiž nepochybné, že v lesoch daného charakteru je veľká rozmanitosť vtáčích druhov, ktoré v tom čase sedeli na znáške, alebo vychovávali mláďatká.

Featured

Pri Šuranoch inštalovali ekozábrany na ochranu vtáctva

Tlačová správa Bratislava, 23. mája 2018  2018 5 22 Instalacia ekozabran Surany 01 ZSD
Konzoly stĺpov elektrických vedení predstavujú pre vtáctvo v otvorenej krajine veľmi atraktívne miesto. Ak na okolí nie je v dosahu vegetácia, takýto vyvýšený posed poskytuje najmä dravcom vhodný bod na pozorovanie koristi, zrýchleného útoku na korisť, príp. obrany teritória. V mnohých prípadoch však elektrické stĺpy a ich konzoly predstavujú riziko pre dosadajúce druhy a môžu spôsobiť úhyn. Západoslovenská distribučná, a.s. inštalovala aj v Medzinárodný deň biodiverzity pri Šuranoch tzv. ekozábrany tak, aby tu bolo vtáctvo v bezpečí.

Featured

Nelegálne aktivity sú vážnou hrozbou pre biodiverzitu

Tlačová správa Bratislava, 22. mája 2018 Sokol raroh JozefChavko
22. mája si pripomíname medzinárodný deň biodiverzity, ktorý Organizácia spojených národov vyhlásila s cieľom zvýšiť porozumenie a uvedomenie si významu biodiverzity ako jedného zo základných predpokladov udržateľného hospodárskeho i sociálneho rozvoja. Napriek tomu, že sa už 25 rokov napĺňa globálny Dohovor o biologickej diverzite, sa doposiaľ nepodarilo pokles rozmanitosti života zastaviť.

Featured

Menej chémie na poliach – úrodu pri Trnave chránia dravce

Tlačová správa Bratislava, 17. mája 2018 Barlicka sokol mysiar
Hraboš poľný je v súčasnosti azda najznámejším škodcom poľnohospodárskych plodín u nás. Na ochranu úrody pred týmto hlodavcom sa dnes v prevažnej miere používa chémia. Kedysi to tak nebolo – naši predkovia ešte donedávna využívali znalosti prírodných procesov, konkrétne schopnosť dravcov loviť hraboše a tým ochrániť úrodu. Pri Trnave a Hlohovci sa miestni farmári spolu s Regionálnou poľnohospodárskou komorou Trnava od roku 2015 rozhodli spolupracovať s odborníkmi.

Featured

Cestovateľky z východu Slovenska opäť prekvapili

Tlačová správa Bratislava, 15. mája 2018 mlada Ahel2
Zora a Štefánia sú minuloročné mláďatá orlov kráľovských, ktoré sledujú ornitológovia z Ochrany dravcov na Slovensku pomocou GPS vysielačiek. Tie im osadili odborníci v rámci medzinárodného projektu LIFE Pannon Eagle. Obe samičky prekvapili svojimi cestovateľskými kúskami – naposledy navštívili už aj Bielorusko. Údaje z vysielačiek pomáhajú odkrývať nielen tajomstvá zo života orlov, ale aj nelegálne praktiky ľudí.

Featured

Dni sťahovavého vtáctva oslávili exkurziou

Tlačová správa Bratislava, 13. mája 2018 Exkurzia
Slovensko je dôležitá križovatka vtáčích migračných ciest. Pozorovať či počuť vtáky na ťahu je ľahšie, než napríklad počas výchovy mláďat, kedy je ich správanie menej nápadné. Nedávno prileteli zo zimovísk včeláriky zlaté, hádam najpestrejší zástupcovia vtáčej ríše u nás. Tie boli hlavnou atrakciou exkurzie, ktorú organizovala Ochrana dravcov na Slovensku, s podporou Západoslovenskej energetiky, a.s., v sobotu 12. mája, pri príležitosti Dní sťahovavého vtáctva. Desiatky včelárikov si na Devínskej Kobyle vyhrabávajú svoje hniezdne nory v pieskových skalách krúžiac a štebotajúc nad hlavami ohúrených návštevníkov.

Featured

Sysľom zo Slovenského krasu sa po zime darí

Tlačová správa Bratislava, 10. mája 2018 Sysel pasienkovy TomasHulik2 vyrez

Sysľom pasienkovým sa na dvoch obnovených lokalitách v Slovenskom krase (Gemerská Hôrka a Hrhov) darí. Zimu prežilo približne 330 jedincov, čo je pri ich vysokej úmrtnosti počas hibernácie považované za veľký úspech. Na plochy, ktoré boli v rámci projektu LIFE Energia vyčistené od náletov kríkov a stromov, sa sysle rozširujú. V pôvodnej kolónii im už je totiž tesno. Syseľ patril v minulosti medzi bežné živočíchy a bol významnou zložkou potravy dravcov – napríklad sokola rároha alebo orla kráľovského.

Featured

Podozrivý nález samičky sokola sťahovavého

Tlačová správa DSC00858

Odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku potvrdili ďalší podozrivý nález uhynutého dravca - samičky sokola sťahovavého na hniezde.

Featured

Prileteli prvé sokoly červenonohé

Tlačová správa Bratislava, 26. apríla 2018 Samicka videna 2018
Sokol červenonohý – fešák medzi dravcami, je späť z Afriky! V utorok 24. apríla pozorovali ornitológovia zo spoločnosti Ochrana dravcov na Slovensku na jedinom známom hniezdisku u nás prvého sokolíka – samičku, v stredu 25. apríla tu už bolo 8 sokolov! Druh je na Slovensku kriticky ohrozený, minulý rok na našom území hniezdilo len 16 párov. Pri návrate zo zimovísk v subsaharskej Afrike prekonajú sokoly vzdialenosť aj viac než 8 tisíc kilometrov vzdušnou čiarou. Aktivity na tohoročný výskum a ochranu fešáka sa realizujú vďaka podpore Západoslovenskej distribučnej, a.s.

Featured

Ostanú dravce súčasťou slovenskej prírody?

Odborníci prosia o pomoc aj verejnosť prostredníctvom iniciatívy Všetci za dravce foto orliaky
Počas Vianoc 2017 otriasol verejnosťou prípad nálezu mladej samice orla kráľovského Zuzany, ktorá v tom istom roku dostala na Slovensku vysielačku v rámci projektu LIFE PannonEagle. Vyšetrenie potvrdilo otravu zakázanou, nebezpečnou látkou v jej tele. Zuzanu dohľadali podľa signálu odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Vtedy ešte netušili, že nasledujúci rok im prinesie ďalšiu tvrdú skúšku. Aj vďaka pomoci verejnosti, iba za niečo viac ako mesiac - od začiatku marca do polovice apríla 2018, bolo odhalených neuveriteľných šesť prípadov a úhyn 59 chránených druhov, v celkovej spoločenskej hodnote 92 540 eur. V krajine sa objavili jedovaté návnady, nebezpečné aj pre človeka či domáce zvieratá.

Featured

Banská činnosť vytvorila mokrade vzácne pre vtáctvo

Tlačová správa Bratislava, 18. apríla 2018 Rybarik riecny
V centre Hornonitrianskej kotliny, medzi Novákmi, obcou Koš a mestom Prievidza dochádza od roku 1985 vplyvom podpovrchovej ťažby hnedého uhlia k postupným poklesom terénu, zavodneniu a vytváraniu rozmanitých mokraďových stanovíšť. Mokrade plnia úlohu hniezdísk, lovísk a odpočinkových miest na migračných trasách pre rôzne druhy vtákov, v tejto lokalite bol preukázaný výskyt až 187 druhov. Odborníci tu pri príležitosti Dňa Zeme pripravili exkurziu pre verejnosť.

Featured

Veľký návrat po tridsiatich rokoch – pri Bánove videli vzácneho dropa

Tlačová správa Bratislava, 5. apríla 2018 Drop Stano Harvancik

Presne na Veľkonočný pondelok sa pri obci Bánov, v okrese Nové Zámky, podarilo miestnemu občanovi vidieť doslova raritu. Stal sa totiž prvým človekom, ktorý v oblasti Nitrianskej pahorkatiny pozoroval dropa veľkého.

 

Featured

Medzinárodný deň vtákov – pikošky o operencoch

Tlačová správa Bratislava, 29. marca 2018 Sokol raroh StanislavHarvancik
Prvý apríl je už tradične spájaný s Medzinárodným dňom vtáctva a je úzko spätý s menom jedného z priekopníkov ochrany prírody na Slovensku, rodákom z Brezna – Otom Hermanom. Oslavuje sa už od roku 1900 a dátum bol zámerne vybraný na obdobie, kedy k nám prilieta najviac sťahovavých vtákov – vracajú sa na svoje hniezdiská. Niektoré druhy sú medzi ľuďmi pomerne známe, viaceré dokonca opradené legendami (kuvik či iné sovy údajne prinášajúce smrť a podobne). Čoraz viac ľudí si uvedomuje veľký prínos vtákov a ich význam v prírode. My prinášame pikošky, ktoré ste možno o našich operencoch nevedeli:

Featured

Tragédia pri obci Neded: 4 mŕtve orliaky morské

Orliak morsky uhyn 20180325

Na výzvu o poskytnutí informácií o vtáčej kriminalite, ktorú sme zverejnili v súvislosti s nálezom otrávenej orlice Petényi, zareagovalo množstvo ľudí. Takýmto spôsobom sme sa dozvedeli aj o ďalšom prípade pravdepodobne otrávených dravcov pri obci Neded. Ide o nález 4 uhynutých orliakov morských.

AKTUALIZOVANÉ! Pri kontrole hniezda sa v ňom našli dve uhynuté mláďatká. Potvrdilo sa, že okrem dvoch nedospelých jedincov bol otrávený aj dospelý pár, ktorý mláďatká už nestihol vychovať. Spolu teda na tomto mieste bolo otrávených 6 orliakov morských.

Featured

Medzinárodná hanba – na Slovensku otrávili maďarskú orlicu Petényi

Tlačová správa Bratislava, 23. marca 2018 Petenyi dead in Slovakia web

Zástupcovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku do neskorej noci dokumentovali prípad nálezu orla kráľovského s dôvodným podozrením na otravu. Na miesto prišla polícia, Štátna ochrana prírody SR aj Štátna veterinárna a potravinová správa. Okrem orla sa našli aj uhynuté líšky a mŕtve myšiaky hôrne. Spoločenská hodnota orla kráľovského je 5 990 eur. Odborníci vyzývajú na pomoc verejnosť.

Featured

Orly pri Topoľčanoch chránia pred elektrinou špeciálne prvky

Tlačová správa Bratislava, 22. marca 2018 Orol kralovsky Ervin Hrtan
Neďaleko Topoľčian pribudli na 21 stĺpoch elektrického vedenia špeciálne ochranné prvky. Energetici tak okamžite reagovali na podnet odborníkov, v záujme predchádzania úhynom vzácneho orla kráľovského a tiež ďalších druhov dravcov. Takzvané ekozábrany neumožnia vtákom na konzolu dosadnúť, čím sa eliminuje riziko zásahu elektrickým prúdom.

Featured

Vtáky sú v pohybe – prebieha jarná migrácia a hniezdenie

Tlačová správa Bratislava, 20. marec 2018 Mysiak seversky Harvancik
Slovensko je dôležitá križovatka vtáčích migračných ciest. Aj keď sa zdanlivo zima s nami nechce rozlúčiť, práve teraz je čas návratov mnohých domácich druhov i odletov zimných hostí. Rozbehol sa i proces hniezdenia – od svadobných letov a výberu teritória, cez párenie či znášku vajec. Na jar môžu ľudia vtáky omnoho jednoduchšie pozorovať či počuť, než napríklad počas výchovy mláďat, kedy je ich správanie menej nápadné. Aj keď je dnes prvý jarný deň, vtáky sa musia vysporiadať s ochladením. Prírodných zdrojov je teraz nedostatok, na mnohých miestach zakryl krajinu sneh, preto odporúčame prikrmovanie.

Featured

Vzácny sokol na Slovensku takmer vyhynul

Tlačová správa Bratislava, 7. marca 2018  par predavanie koristi
Koncom 90-tych rokov 20. storočia hniezdilo na Slovensku 60 – 70 párov sokola červenonohého. Drastické zmeny poľnohospodárskej krajiny mali na tento druh výrazne negatívny dopad. Stal sa kriticky ohrozeným a ocitol sa na hranici vyhynutia – v roku 2012 nebolo potvrdené hniezdenie ani jediného páru. Práve vtedy sa začal realizovať medzinárodný projekt LIFE REDFOOT, s podporou Európskej únie.

Featured

V Košiciach uvidíte orla krikľavého - video

Tlačová správa Košice, 2. marca 2018 Orol kriklavy Ziak
Orla krikľavého je možné v prírode v okolí Košíc pozorovať v neďalekých Volovských aj Slanských vrchoch. Výstavu, zameranú na orla krikľavého, môžu Košičania a návštevníci Košíc od dnes navštíviť priamo v centre mesta – vo Východoslovenskom múzeu.

Featured

Myšiarky opúšťajú zimoviská

Tlačová správa Bratislava, 28. februára 2018 MilošRusnák2018
Myšiarky ušaté každoročne trávia zimu aj v blízkosti ľudských obydlí. Môžeme ich tak pozorovať i uprostred sídliska. Nejde pritom o malé počty, na stromoch odpočívajú naraz aj desiatky jedincov. Prezradia ich pierka na hlave, pripomínajúce ušká a veľké oranžové oči. Skúsení pozorovatelia vtáctva, spolu s ďalšími dobrovoľníkmi, zaznamenali počas tejto zimy na 117 lokalitách až 1484 myšiarok. Údaje pochádzajú od 49 mapovateľov.

Featured

Niektoré živočíchy ešte spia, iné už hniezdia

Tlačová správa Bratislava, 22. februára 2018 Sokol kobec Stano Harvančík
Od kalendárnej jari nás delí necelý mesiac. V živočíšnej ríši niektoré druhy ešte spia, iné zimujú v ďalekej Afrike a ostatné už hniezdia. Spánkovým rekordérom je svisť vrchovský v Tatrách - prespí až 7 mesiacov v roku. Orliaky morské, sokoly sťahovavé či sovy začínajú hniezdiť ešte v chladných dňoch.

Featured

Kvôli ochrane orla kráľovského ekologizujú vedenia

Tlačová správa Košice, 15. februára 2018 Instalacia prvkov VSD
Na Slovensku hniezdilo v roku 2017 iba 55 párov orla kráľovského, z toho 36 párov na východnom Slovensku. Mláďatá, ktoré vyviedli, sú veľmi zraniteľné. Záchrana každého orla má nesmierny význam. Aj to je dôvodom, prečo inštaluje Východoslovenská distribučná, a.s. ochranné prvky na elektrické vedenia. Orly tak budú okolo svojich hniezd v bezpečí pred zásahom elektrickým prúdom v ďalších dvoch Chránených vtáčích územiach.

Featured

Kŕmidlo nie je kôš na zvyšky z kuchyne

Tlačová správa Bratislava, 13. februára 2018 Prikrmovanie 8
S príchodom chladnejších dní a snehovej pokrývky pripomínajú ornitológovia aktuálnosť prikmovania vtákov, predovšetkým vo februári a marci. Dôležité je však dodržať správne zásady prikrmovania a uvedomiť si, že kŕmidlo pre vtáky nie je miesto, kde môžeme vysypať akékoľvek zvyšky z kuchyne. Aj na Slovensku sme už zaznamenali prípady tzv. kŕmidlovej choroby, podľa dostupných informácií nie je prenosná na človeka, pre vtáky má však fatálne dôsledky.

Featured

Výsledky zimného sčítania dravcov sú už známe

Tlačová správa Bratislava, 1. februára 2018 Orol kralovsky ERvinHrtan
Prvý a druhý januárový víkend strávili ornitológovia v teréne. Medzinárodné termíny pre zisťovanie počtu zimujúcich jedincov vzácnych druhov dravcov sú totiž každoročne práve začiatkom roka, na Slovensku ich so spolupracovníkmi koordinuje organizácia Ochrana dravcov na Slovensku. Najprv sa pozornosť 10 odborníkov upriamila na haju červenú v oblasti Záhoria. O týždeň neskôr sledovalo 58 pozorovateľov orly kráľovské, sokoly rárohy a orliaky morské. Územia, kde sa monitoring realizoval, sú znázornené na tejto mape.

Featured

Sovy zimujú s ľuďmi v mestách

Tlačová správa Bratislava, 25. januára 2018 mysiarky usate Zsolt Riflik 3
Nádherná sova myšiarka ušatá trávi zimu v mestách. Ochrana dravcov na Slovensku sa už po tretíkrát obrátila na verejnosť s prosbou, aby ľudia nahlásili zimoviská myšiarok a prispeli tak k ich ochrane. Obyvateľov sídlisk teší, že táto sova loví myši a aj menšie potkany. Stromy, na ktorých zimuje, je potrebné zachovať. V sezóne 2016/2017 sme evidovali na území Slovenska 65 zimovísk, na ktorých zimovalo celkovo 792 myšiarok ušatých.

Featured

Kontrolujú sa elektrické vedenia, na ktorých dochádzalo k nárazom vtáctva

Tlačová správa Bratislava, 18. januára 2018 Instalacia plosina
Ak v najbližších dňoch budete vidieť v okolí elektrického vedenia stáť na poliach ľudí, neľakajte sa. Môže ísť o mapovateľov, ktorí v rámci projektu LIFE Energia monitorujú, ako vtáky reagujú na tzv. odkloňovače. Sú to špeciálne prvky, umiestnené na elektrických vedeniach, vďaka ktorým si vtáky prekážku včas všimnú a nadletia ju. Ktoré z testovaných zviditeľňovačov sú v podmienkach Slovenska najefektívnejšie, budeme vedieť po ukončení kontrol a vyhodnotení v roku 2019.

Featured

Nový vtáčí druh i vzácny kríženec – aj taký bol rok 2017

Tlačová správa Bratislava, 11. januára 2018 Sova dlhochvosta Dominik Schneider
Rok 2017 priniesol viaceré ornitologické zaujímavosti. Tento trend pokračuje i v novom roku. Ide o mnohopočetný výskyt severských stehlíkov, objav nového druhu pre Slovensko, i nezvyčajného kríženca. Najnovšie odborníkov tešia hojné výskyty sovy dlhochvostej na nížine, teda mimo oblastí jej známeho hniezdenia. Potvrdzujú to žiaľ i prípady, kedy táto temperamentná sova potrebovala pomoc človeka. Na košickej klinike ošetrovali najmä traumatizované jedince, najčastejšie zranené po zrážke s autami.

Featured

Prečo sú milovníci vtáctva zaneprázdnení aj v zime?

Tlačová správa Bratislava, 5. januára 2018 Haja cervena Vojto Szucs
Chladné počasie a mnohé oblasti pod snehom vytvárajú dojem, že príroda v zime spí a dopriala si odpočinok. Opak je však pravdou, najmä pokiaľ sa jedná o milovníkov vtáctva. Už od jesene sledujú prílety nevšedných druhov zo severu. Práve január je časom, kedy sa i Slovensko zapojí do medzinárodných termínov zisťovania počtu a lokalít výskytu vybraných druhov dravcov. Teraz je ich najviac, s oteplením naše územie začnú opúšťať. Počas dvoch najbližších víkendov sa odborníci zamerajú na haju červenú, orla kráľovského, sokola rároha a orliaka morského.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd